Parada shqiptare në Nju Jork, një frymëzim dhe mesazh/FOTO

Të shtunën, më 9 qershor në mesdrekë, u mbajtë në Nju Jork, Parada Ndërkombëtare e Emigrantëve – e cila mbledh disa komunitete emingrantësh nga...

Në kulmin e sherrit, shqiptari masakron me thikë gruan në sy të fëmijëve

Një ngjarje rëndë ka ndodhur gjatë mbrëmjes së djeshme në Piacenza, Itali ku një shqiptar ka qëlluar disa herë me thikë bashkëshorten e tij. Ngjarja...

Tentuan t’i grabisin makinën, vritet me armë shqiptari në Afrikë

Një shqiptar është vrarë me armë zjarri në Afrikë gjatë grabitjes së makinës së tij. Ngjarja ndodhi të premten në Mali. Agjencia franceze...

Diaspora shqiptare në Washington në ceremoninë e përkujtimit të viktimave të Komunizmit

Nga Beqir SINA/INA Në një ceremoni që u zhvillua dje në Uashington, Fondacioni Memoriali për Viktimat e Komunizmit, ndau Medaljen e Lirisë Truman-Reagan të vitit...

Shqiptarët më të diskriminuarit në tregun e punës në Gjermani

Shqiptarët më të diskriminuarit në tregun e punës në Gjermani. Studim mbi konkurimet për vend pune nga organizata WZB – Qendra Shkencore për Hulumtimet...

Absurdi nga Gjermania, dëbohet familja shqiptare e integruar prej vitesh

Familja Gashi duhet të lëshojë Lauterbach-in, edhepse ajo është integruar mirë. Para tre vitesh çifti Adriana dhe Shpetim Gashi erdhën nga Kosova në Gjermani, në atë...

Shqiptarët e Zvicrës dhe “meraku” i tyre për kerret

Huazuar nga Albinfo.ch Kur jemi te mjetet e motorizuara, Zvicrës nuk i nevojitet shumë kohë që të barazojë shifrat: një automjet për kokë banori. Ky...

FOTO/ 6 mijë euro për Angli, 14 të arrestuar në Spanjë, kapoja shqiptar

Shkatërrohet rrjeti i trafikimit të shqiptarëve drejt Anglisë Policia spanjolle ka shkatërruar një organizatë kriminale që merrej me trafikimin e paligjshëm të shqiptarëve drejt Britanisë...

Bunkerët e Shqiptarëve dhe Tobleronët e Zvicrës

Migjen Kajtazi Në kuadër të punës sime, në muajnë maj të këtij viti gjatë vizitës të fshatit Vich që gjindet në regjionin e la Cote...

Tenisti Rrezart Cungu në Shtëpinë e bardhë takon presidentin Donald Tramp

“Pas fitores se kampionatit të tenisit, Rrezarti bashkë me ekipin e tij pati nderin që të takohej me presidentin e Shteteve të Bashkuara të...