Ky është qyteti zviceran që kërkon banorë të rinj, por me kushte! (VIDEO)

Qyteti i Biel në kantonin e Bernës ka një reputacion të keq – aq të keq sa që kufizon ardhjen e banorëve potencialë të...

Vatra nga Amerika mesazh për miratimin e ligjit për gjuhën shqipe në Maqedoni

Federata Panshqiptare e Amerikës “Vatra” përshëndet vendimin e Parlamentit të Maqedonisë për miratimin e ligjit për përdorimin zyrtar të gjuhëve të bashkësive etnike. Federata Vatra,...

Shkoi tek motra për ti zgjidhur hallet! Si i vrau shqiptari gruan dhe kunatën...

Zbulohen të tjera hollësi nga krimi makabër në Zvicër. Si i vrau me thikë Ruzhdi Buzhala nga Kosova Almën, gruan e tij nga Lezha,...

Si e fitojnë azilin shqiptarët në Francë, ja kush përfiton

Për vitin 2017, Shqipëria u rendit e para porsa i takon numrit të azilkërkuesve në Francë, me një rritje me rreth 66 %. Shqipëria...

Dalin detajet/ Vrasja e dy motrave në Zvicër, flasin të afërmit

Gjatë ditës së djeshme, një shqiptar nga Kosova tronditi Zvicrën. Ai vrau femra në Zvicër, gjegjësisht gruan e tij dhe motrën e saj. 54 vjeçari...

Riaktivizohet Shoqata Kulturore Shqiptaro – Amerikane “SHPRESA”, në Nju Jork (FOTO)

Nga Beqir SINA - New York Shoqata e shpresës, gjallërimit dhe mbajtjes gjallë të frymës sonë kombëtare në diasporë BORNX NY : Mbas një periudhe 30...

LAJMI I FUNDIT/Edhe një vrasje e dyfishtë tronditë Zvicrën

Mëngjesin e së mërkurës, një pensioniste zvicerane e shtrirë në spital, ka qenë viktimë e një vrasje të dyshuar në Affoltern am Albis. Dorasi...

E vrau dhe copëtoi marokenen në 10 pjesë, detaje të pazbardhura mbi inxhinierin shqiptar...

Rrëfimi i Agim Ajdinaj, i cili vrau dhe më pas e ndau në pjesë partneren e tij Khadija Bencheickh, nuk i mbyll hetimet për...

Kapet shqiptari në Austri, ja si tentoi të bindë 12 vjeçarin të kryejë sulm...

Një të riu austriak, me prejardhje shqiptare, i është ngritur akuza për bindje të një 12 vjeçari në Gjermani për të kryer një sulm...

Xhengizi nga Maqedonia përdhunon gjermanen 82-vjeçare

Ka qenë pothujase e padurueshme akuza e Gjykatës së Hamburgut në Gjermani, kur prokurori e lexoi gjatë të martës: Njëzetenëntëvjeçari Xhengis D. dyshohet se...