Riaktivizohet Shoqata Kulturore Shqiptaro – Amerikane “SHPRESA”, në Nju Jork (FOTO)

Nga Beqir SINA - New York Shoqata e shpresës, gjallërimit dhe mbajtjes gjallë të frymës sonë kombëtare në diasporë BORNX NY : Mbas një periudhe 30...

LAJMI I FUNDIT/Edhe një vrasje e dyfishtë tronditë Zvicrën

Mëngjesin e së mërkurës, një pensioniste zvicerane e shtrirë në spital, ka qenë viktimë e një vrasje të dyshuar në Affoltern am Albis. Dorasi...

E vrau dhe copëtoi marokenen në 10 pjesë, detaje të pazbardhura mbi inxhinierin shqiptar...

Rrëfimi i Agim Ajdinaj, i cili vrau dhe më pas e ndau në pjesë partneren e tij Khadija Bencheickh, nuk i mbyll hetimet për...

Kapet shqiptari në Austri, ja si tentoi të bindë 12 vjeçarin të kryejë sulm...

Një të riu austriak, me prejardhje shqiptare, i është ngritur akuza për bindje të një 12 vjeçari në Gjermani për të kryer një sulm...

Xhengizi nga Maqedonia përdhunon gjermanen 82-vjeçare

Ka qenë pothujase e padurueshme akuza e Gjykatës së Hamburgut në Gjermani, kur prokurori e lexoi gjatë të martës: Njëzetenëntëvjeçari Xhengis D. dyshohet se...

Aksident në Itali, dy punëtorëve shqiptarë u bien sipër pllakat e aluminit

Dy punëtorë shqiptarë të moshës 55 dhe 60 vjeç janë aksidentuar rëndë dje pasdite në vendin e tyre të punës në Milano. Mësohet se punëtorët...

Shqiptari që vrau gruan dhe të afërmen, dalin detaje nga krimi në Zvicër

Të tjera detaje kanë dalë në dritë nga mediat zvicerane masakrës me autor një shqiptar nga Kosova. Me dy gra të vrara ka përfunduar një...

Austria do t’ia ndërpret ndihmat sociale 167 mijë familjeve, mes tyre edhe shqiptarë

Partia e djathtë Popullore Konservatore (VP) dhe ajo e ekstremit të djathtë Partia e Lirisë (FP) në pushtet në Austri, kanë planifikuar të ndërpresin...

LAJM I FUNDIT:Shqiptari vret dy femra në Zvicër

Policia zvicerane e Kantonit Aargau, mëngjesin e së hënës, në Hausen të Zvicrës ka gjetur dy femra të vrara. Një informatë të tillë e...

Policët zviceranë ndihmojnë në lindjen e foshnjes në familjen maqedonase

Lorena e vogël ka ardhur në jetë në një shtëpi në Wohlen të Zvicrës, aq shpejtë sa që babai i saj as nuk ka...