Nju Jork, homazhe në varrezat e Vëllezërve Bytyqi, dëshmorë të UÇK-së

Nga Beqir Sina/INA Në kuadrin e aktiviteteve për shënimin e 10 vjetorit të shpalljes së pavarësisë së Kosovës, nën kujdesin e Konsullatës së Përgjithshme të...

Gjermania dëbon fëmijën e traumatizuar 12 vjeçar në Maqedoni

Këshilli gjerman i refugjatëve ka denoncuar dëbimin e një fëmije dymbëdhjetëvjeçar për në Maqedoni. Djaloshi ri ka shkuar tek babai i vet i dhunshëm,...

“Neue Zürcher Zeitung”: Tri gra shqiptare që bëjnë karrierë në Zvicër

“Nëse titulli i një artikulli para dhjetë viteve do të ishte: “Përse kaq pak shqiptarë në Zvicër kanë sukses dhe shumë sish nuk kanë”,...

Flet shqiptari që gjeti 6 mijë dollarë dhe ia ktheu pronares, veprimi i tij...

Adem Gashi bëri bujë në Australi me veprimin e tim, ku pasi gjeti në tren një çantë me 6250 dollarë vendosi të ia kthejë...

Tragjedi e rëndë në Gjermani: Një familje e re shuhet nga helmimi

Në një shtëpi në Esslingen të Gjermanisë, të hënën janë gjetur katër persona të vdekur, të helmuar nga dioksid karboni: Një çift bashkëshortor, që...

Njihuni me shqiptarin që i’a ‘ftohi’ edhe Vandamit

Në mesin e shqiptarëve që jetojnë në Suedi të cilët dallohen në sporte të ndryshme është edhe Fatmir Bajramaj i cili jeton dhe vepron...

Shqiptari gjen një çantë me 6250 dollarë në Australi, ia kthen pronares (Video)

Adem Gashi, një shqiptar i cili jeton në Australi, sot në mëngjes në trenin e Sydney ka gjetur një çantë me 6250 dollarë, të...

Zviceranët me çdo kusht e kërkojnë pulëpjekësin shqiptar në Zvicër, që e ka ndërruar...

Pas njëzet vitesh qëndrimi në rrethinën „Löwengarten“ në Rorschach, firma „Natura Güggeli AG“ tani duhet të gjejë një tjetër vend të përshtatshëm. Aktualisht, pulëpjekësi...

Spitali i Cyrihut në ndihmë të 5 vjeçarit nga Maqedonia që pësoi djegie (VIDEO)

Se Spitali i fëmijëve i Cyrihut në Zvicër ofron ndihma humanitare, nuk është risi dhe e pazakonshme. Antarët e familjes të një viktime nga...

Nëse nuk posedoni këtë në veturë në Zvicër, dënimi 200 franga

Të premten, mes orës 8 dhe 10, policia në Zug, në dalje të autostradës Baar, ka kontrolluar një total prej 56 veturash. 33 prej...