Kosovarja përplaset me makinë në shtyllën elektrike, e bartin në spital me helikopter

Një grua 35 vjeçare me prejardhje nga Kosova duke ngarë makinën e saj mbrëmjen e të hënës në Full-Reuenthal të Kantonit Aargau është përplasur...

Thirrje publike nga mërgata në Belgjikë drejtuar partive politike shqiptare në Maqedoni

Të mos lejojmë në asnjë rrethanë sllavizimin e emrit. Maqedonia ka kuptim vetëm si shtet binacional. Shkruajnë: Amet Gjanaj, deputet në Parlamentin e rajonit të Brukselit...

Pse kjo tallje me diasporën shqiptare ?!

Emin Azemi Maqedonia do të dërgojë në diasporë vetëm një mësues shqiptar. Kështu kanë vendosur institucionet që e menaxhojnë këtë fushë dhe mbetet e pakuptueshme...

Si u detyrua shqiptari të vriste shqiptarin në Zvicër, detajet dhe dënimi i gjykatës

Nê shtator të vitit 2013, në zonën para një klubi nate (klub seksi) në lokalitetin Lätti të Kantonit të Bernës, një shqiptar nga Maqedonia...

Besa është kodi i nderit për kombin shqiptar

Skënder Karaçica Filmi dokumentar,,Besa,,-(The Promise)me regji të Rachel Goshins është një projekt disavjeqar i drejtuar nga fotografi amerikano-hebroik Norman H.Greshman,që në vete përthekon orët e...

Mërgimtarët “gozhdojnë” Kasamin në Çikago

Kryetari i Lëvizjes BESA nuk ka kaluar mirë me një pjesë të mërgimtarëve në takimin në Çikago. Ai është kritikuar për veprimet e tij, duke...

Gjahtari italian vrau të riun në Shqipëri, pas 15 vjetësh gjykata italiane i njeh...

as thuajse 15 vjetëve nga vrasja e djalit 15-vjeçar, një familje shqiptare ka parë drejtësinë të shkojë në vend: gjykata civile e Vicencas ka vendosur që vrasësi, një...

Intervistë e posaçme me nënën e tre dëshmorëve të UÇK-së

Beqir Sina- INA  Është, herë e parë, që nëna e tre dëshmorëve të UÇK-së, Agron, Ylli dhe Mehmet Bytyçi, Bahrije Bytyçi, fletë për historinë e...

SPECIALE: Plagosë bashkëshorten dhe vetvritet, rrëfim rrëqethës i Ardana P. nga Zvicra

Një person shtie mbi bashkëshorten e vet dhe më pas bën vetrasje. Para vajzës së tij të vogël. Pas kësaj fillon horrori i vërtetë:...

Edhe një lajm i dhimbshëm për Kumanovën: Në Zvicër ndërron jetë 22 vjeçari nga...

Një i ri nga Hotla e LIkovës ka ndërruar jetë në Zvicër, si pasojë e një sëmundje të rëndë. “Bashkëfshtarë të nderuar, ju njoftojmë se Na...