Lajm jo i mirë për të huajt që jetojnë në Zvicër

Vetëm një e treta e të huajve kanë përfituar shtetësi zvicerane në tre muajt e parë të këtij vitit, krahasuar me të njejtën periudhë...

Njihuni me drejtuesit e Aleancës për Shqiptarët në Zvicër

Mbrëmë në Zvicër në mbëledhjen e mbajtur të Këshillit Nismëtar të Aleancës për Shqiptarët, kërçovarët zgjedhën përfaqësuesit e tyre për degën e Aleancës për...

Hebrejtë dhe shqiptarët në Çikago kremtuan 70-vjetorin e pavarësisë së Izraelit

Më rastin e 70-vjetorit të themelimit dhe të pavarësisë së shtetit të Izraelit,në zyrën e thesarit të qarkut Maria Pappas në Çikago u organizua...

Këtë ndryshim të rregullave të komunikacionit në Serbi duhet ta dinë patjetër mërgimtarët

Serbia ka ndryshuar rregullat e komunikacionit, që nga dita e djeshme (27 prill 2018). Atje ka filluar se zbatuari edhe një aspekt i ri i...

BE lajm të keq për Ballkanin, 7 euro taksë për hyrje ose mund të...

Duke filluar nga viti 2021, qytetarët e shteteve që nuk janë pjesë e zonës Schengen, duke përfshirë Ballkanin, do të duhet të aplikojnë përmes...

Shqiptarë e amerikanë i japin lamtumirën e fundit 12 vjeçarit shqiptar në New Jersey

Elios Xhemollari, 12 vjeç, u godit për vdekje nga kamioni, po eksploronte qytetin e ri pasi u zhvendos nga Shqipëria - Reagimi nga komuniteti...

Shqiptari i akuzuar për vrasje kapet në Itali

Policia italiane në Viagrande ka arrestuar një 33-vjeçar shqiptar, i cili ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar. Mediat italiane raportojnë se për shqiptarin ishte lëshuar urdhër-arresti...

Arrestohen dy kosovarë në Austri, njëri ishte pa letra

Forcat e rendit kanë kapur në Tirolin Jugor dy persona nga Kosova, shkruajnë mediat lokale të rajonit gjermanishtfolës. Njëri sosh ishte me alkool katër...

Kishte 5 ditë që ishte larguar nga Shqipëria, 12-vjeçari vdes në SHBA

Një djalë 12-vjeçar shqiptar pësoi një aksident tragjik në Nju Xhersi të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, 5 ditë pasi ishte larguar nga Shqipëria...

Zvicër: Dy persona të vrarë në Payerne

Në Payerne të Kantonit Vaud, mbrëmjen e së mërkurës rreth orës 18.30, janë dëgjuar të shtëna armësh, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell Albinfo.ch. Ngjarja ka...