Imamit shqiptar nga Tetova nuk i jepet pasaporta e Zvicrës për këtë arsye

Kërkesën për të marrë pasaportën zvicerane, për vete, bashkëshorten dhe dy fëmijët, imami i njohur nga Maqedonia Bekim Alimi e kishte bërë më 2...

Bijtë e shqipes nga Amerika i shkruajnë Ramushit. Kush të tha me prek flamurin

Ku e more kete te drejte, kete kurajo, kete urdher per tu hequr shqiptareve krenarine, Ramush? Klasa politike shqiptare dhe mbi te gjitha, shoqeria civile,...

Imamit nuk i jepet pasaporta e Zvicrës

Këshilli për natyralizim i qytetit Wil kërkesën e Bekim Alimit për natyralizim ia ka kaluar parlamentit (asamblesë) së qytetit, shkruan tagblatt.ch. Ky vendim u...

Vozitësi maqedonas me „veç nja dy birra“ ndalohet nga policia gjermane

Sipas një komunikate të mëparshme të policisë gjermane, në vendparkimin e autostradës në afërsi të Wormsit në Gjermani, është kontrolluar një vozitës kamioni nga...

Shqiptarja nga Zvicrra i dridh rrjetet sociale

Njëzetedyvjeçarja Loredana Zefi nga Zvicra, për një kohë shumë të shkurtër ka arritur të tubojë mbi 300.000 përkrahës në Instagram. Me mënyrën e saj,...

SKANDALOZE/Policët gjerman e kapin maqedonasin me goma të shqyera, ai i përgjigjet: “Kajne Problem”?!

Policët maqedonase e kanë kapur një shofer kamioni në Gjermani me kamionin në gjendje të parregullt, sidomos gomat, që pas kontrollit, shumica kanë qenë...

Kosovarja përplaset me makinë në shtyllën elektrike, e bartin në spital me helikopter

Një grua 35 vjeçare me prejardhje nga Kosova duke ngarë makinën e saj mbrëmjen e të hënës në Full-Reuenthal të Kantonit Aargau është përplasur...

Thirrje publike nga mërgata në Belgjikë drejtuar partive politike shqiptare në Maqedoni

Të mos lejojmë në asnjë rrethanë sllavizimin e emrit. Maqedonia ka kuptim vetëm si shtet binacional. Shkruajnë: Amet Gjanaj, deputet në Parlamentin e rajonit të Brukselit...

Pse kjo tallje me diasporën shqiptare ?!

Emin Azemi Maqedonia do të dërgojë në diasporë vetëm një mësues shqiptar. Kështu kanë vendosur institucionet që e menaxhojnë këtë fushë dhe mbetet e pakuptueshme...

Si u detyrua shqiptari të vriste shqiptarin në Zvicër, detajet dhe dënimi i gjykatës

Nê shtator të vitit 2013, në zonën para një klubi nate (klub seksi) në lokalitetin Lätti të Kantonit të Bernës, një shqiptar nga Maqedonia...