Po shkojmë drejt Lufës III Botërore? Kush do ta fitonte?

Bota po alarmohet nga tensionet e fundit midis Amerikës dhe Rusisë. Po të shtosh dhe ambiciet bërthamore të Koresë së Veriut, mendimet shkojnë për...

Sot 18 vite nga vr asja tradhtare e Komandant Telit

Sot 18 vite nga vrasja tradhtare e Komandant Telit(Lefter Koxhaj), i ardhur nga nëna Shqipëri për të luftuar në Maqedoni. Atë natë që është vrarë...

Shqiptarët s’janë kërkund në mbrojtjen e Maqedonisë, vetëm shifra simbolike!

Shqiptarët në Maqedoni janë të anashkaluar në sferën e mbrojtjes. Edhe pas shumë viteve përfaqësimi në Ministrinë e Mbrojtjes dhe Armatën e Maqedonisë nuk...

E zhdukin me gjithë familje sapo botoi librin me të vërtetat e 11 shtatorit!

Ish piloti, Phillip Marshall pas publikimit të librit të tij me të vërtetat dhe ato që fshihen pas sulmit terrorist të 11 shtatorit, zhduket...

Beogradi e ka blerë 340 mijë dollarë vendimin nga Afrika Qendrore për ç‘njohjen e...

Rreth 340 mijë dollarë ka paguar Serbia për ta blerë letrën që e revokon njohjen e pavarësisë së Kosovës nga Republika e Afrikës Qendrore....

Refugjati që kaloi me biçikletë përmes Maqedonisë, ka arritur kulmin e karrierës së tij

I arratisur, i rrahur, i traumatizuar: Në këtë mënyrë shtetasi sirian erdhi në vendbanimin e tij të ri në Hessen të Gjermanisë. Tani, për...

Shqiptarët në heshtje po e pranojnë nacionalitetin “Maqedonas/Shtetas i Republikës së Maqedonisë së Veriut”?!

“Maqedonas/Shtetas të Republikës së Maqedonisë së Veriut” është zgjidhja për nacionalitetin në marrëveshjen për emrin, e cila duhet të përfshihet në Kushtetutë pas referendumit....

Kemi nevojë për gazetarinë, për ta çuar njerëzimin një nivel më lart

Nga Marc Benioff* Eshtë një paradoks i kësaj kohe që jetojmë. Ne kemi një univers të gjerë informacioni në majë të gishtave, megjithatë vazhdojmë të...

Paralajmërimi i zonjës DioGuard për ndarjen e Kosovës

Këshilltarja e Çështjeve Ballkanike, Shirely Cloyes-DioGuardi,  qysh nw vitin 2011 e pati informuar kongresisten republikane, Ileana Ros-Lehtinen, për zhvillimet në veriun e Kosovës. Shqetwsimi i...

Plani dhe harta për ndarjen e Maqedonisë

Zvonimit Trajkovic, këshilltar i diktatorit Sllobodan Milosheviq dhe të dënuarit për krime lufte Radovan Karaxhiq, në një intervistë për emisioni në “Vo Centar” kishte...