Ja çfarë përfiton Maqedonia nga NATO

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg shpreson se FYROM mund të marrë ftesë për anëtarësim në Samitin e 11 dhe 12 korrikut në...

CIA: Tito refuzoi paktin me Ahmet Zogun, tre grupe agjentësh më 1952 si hynë...

CIA jep detaje mbi operacionet që ajo nisi në Shqipëri me qëllim rrëzimin e regjimit komunist. Më 1952 nisi një operacion për infiltrimin e...

Kush janë më të korruptuarit në Maqedoni

Tre nga katër qytetar vlerësojnë se gjykatësit dhe prokurorët publik janë ndër profesionet më të korruptuara. Sipas raportit për vlerësimin e korrupsionit për vitin...

Ja momenti kur UÇK-ja vrau 5 ushtarë maqedonas/VIDEO

Një tjetër video e Associated Press e publikuar në Youtube në vitin 2015, tregon pamjet e vitit 2001 në Maqedoni kur disa pjesëtar të...

SHQIPTARËT NË MAQEDONI DUHET T’I KTHEHEN KËRKESËS PËR SHTETIN DY KOMBËSH

Marrëveshja midis Greqisë dhe Maqedonas për emërtimin e shtetit “Maqedonia e Veriut” nga shqiptarët duhet të kushtëzohet me kërkesën për definimin e Maqedonisë shtet...

“Kush do ta fitojë botërorin”, sipas llogaritjeve statistikore të “The Economist”?

“The Economist” ka krijuar një sistem statistikash për të kuptuar se çfarë e bën një shtet më të aftë se të tjerët në futboll. Janë...

Si i mashtroi shqiptari autoritetet britanike duke u bërë pjesë e shërbimeve sekrete, ku...

Pasi shkoi në Dover të Anglisë ilegalisht, i fshehur në një kamion, Elidon Habilaj u ka thënë autoriteteve atje se po largohej nga lufta...

Dokumentet e CIA, ja 4 synimet e amerikanëve gjatë ndërhyrjes në Shqipëri, vendi rrezikohej...

Zbardhet plani i amerikanëve për rrëzimin e regjimit komunist. Më 1951 CIA vendosi të ndërhynte në punët e brendshme të vendit tonë me qëllim...

Piramidat ilire në Bosnje, zbulimi që po habit botën (Foto)

Në Bosnje janë zbuluar disa piramida, të cilat rezultojnë të jenë ndërtuar nga ilirët. Për nga mënyra sesi janë ndërtuar, ata janë tejet të...

Tmerrohen serbët: Shqiptarët po kthehen në fuqi ballkanike!

Shqiptarët ishin gjithmonë faktor i rëndësishëm në Ballkan gjatë gjithë historisë. Edhe në Mesjetë ishim superfuqia e Ballkanit duke ndaluar hovin e pushtimeve ormanë...