Në kërkim të së vërtetës së Sanxhakut!

Dilemave rreth origjinës së popullësisë myslimane të Sanxhakut, po u vije fundi. Falë profesionalizmit dhe argumenteve shkencore të studiuesve të fushave të ndryshme: historisë,...

1 në 18 shqiptarë kanë biznes në Romë, sektori kryesor mbetet ndërtimi

Numri i bizneseve shqiptare në Provincën e Romës, ku jetojnë rreth 16 mijë e 251 shtetas shqiptarë, ka arritur në rreth 879. Kjo e...

EKSKLUZIVE/ Ja detajet e marrëveshjes me Greqinë për emrin (DOKUMENT)

Kanë  dalur detaje të marrëveshjes mes Maqedonisë dhe Greqisë për çështjen e emrit. Në një  dokument që ka siguruar portali Infoshqip thuhet se emri i...

Veleshtari bisedon me veprimtarin Kamer Rrukiqi

Nga Skender Karaçica Mahmut Skenderi është nga Veleshta e Strugës. Në Amerikë erdhi para 45 vjetësh si djalë i ri,që jeta dhe regjimi sllavo-maqedonas ia...

Përçahet Lëvizja BESA, një parti me dy kryetarë?!

Lëvizja BESA zyrtarisht është përçarë në dysh, duke funksionuar në dy fronte të ndryshme. BESA që ishte shpresëdhënëse dhe që synonte që të jetë...

Popullata muslimane në SHBA shënon rritje, feja e dytë në vend deri në 2040

“Vlerësimet e reja tregojnë se popullsia muslimane e SHBA vazhdon të rritet”, raportoi të mërkurën Besheer Mohamed, një studiues i lartë në Qendrën Kërkimore...

3 mijë të rinj shqiptarë nga Maqedonia ikën drejt Gjermanisë, 2 mijë janë në...

Një shqiptare e dëshpëruar n’mes t’Berlinit t’bashkuar. Kështu e fillon komentin e vet profesoresha Gjyla Çeliku, kushutar qëdnrimit në Berlin me rastin e Vitit...

Varfanjaki që vodhi dy krahë dru për të ngrohur fëmijët, e dënojnë me burg...

Rushid Demirovski nga Berova pak ditë është liruar nga burgu pasi që kishte vjedhur dy krahë me dru për të ngrohur 7 fëmijët e...

Gazetarja zvicerane i shkruan letër ish-gruas së Blerim Xhemailit: A ishit ju gruaja e...

Erjona Sulejmani shkaktoi një tërmet reagimesh me komentet e saj. Ish-gruaja e futbollistit Blerim Dzemaili ka marrë një letër të hapur nga gazetarja zvicerane...

Rrëfehet i vëllai: Si e zhdukën shërbyesen që helmoi Mehmet Shehun, ç’më tha Kadri...

Duro Shehu, vëllai i ish-kryeministrit të vetëvrarë në rrethana të dyshimta, jeton prej vitesh në Kanada. Qysh nga koha kur është sistemuar aty, çdo...