CIA zbardh detaje nga gjykimi i agjentëve të saj në Tiranë

CIA amerikane zbardh detajet e një gjyqi të zhvilluar në prill të 1954, ku disa agjentë të saj u arrestuan nga shërbimi i sigurisë...

Tmerrë i paparë: Civilët shqiptarë, pengje të forcave serbe në Rahovec (Video)

Agjencia e lajmeve Associated Press ka publikuar edhe disa pamje të luftës së fundit në Kosovë. Aty shihen forcat serbe në qytetin e Rahovecit. Sipas...

Kryeparlamentari Xhaferi çdo ditë kthehet në fshat

Kryeparlamentari Talat Xhaferi pas kryerjes së orarit të punës si një nga funksionarët më të lartë shtetëror gjithmonë kthehet në fshatin e tij. Ai...

Gjenerali amerikan: Shqipëria vend i çudirave, ajo s’ka nevojë për padron

“Natyra dhe arti janë bashkuar për të prodhuar një kopsht të begatë”. Kështu shkruante gati 100 vjet të shkuara gjenerali amerikan George P. Scriven,...

Në kërkim të së vërtetës së Sanxhakut!

Dilemave rreth origjinës së popullësisë myslimane të Sanxhakut, po u vije fundi. Falë profesionalizmit dhe argumenteve shkencore të studiuesve të fushave të ndryshme: historisë,...

1 në 18 shqiptarë kanë biznes në Romë, sektori kryesor mbetet ndërtimi

Numri i bizneseve shqiptare në Provincën e Romës, ku jetojnë rreth 16 mijë e 251 shtetas shqiptarë, ka arritur në rreth 879. Kjo e...

EKSKLUZIVE/ Ja detajet e marrëveshjes me Greqinë për emrin (DOKUMENT)

Kanë  dalur detaje të marrëveshjes mes Maqedonisë dhe Greqisë për çështjen e emrit. Në një  dokument që ka siguruar portali Infoshqip thuhet se emri i...

Veleshtari bisedon me veprimtarin Kamer Rrukiqi

Nga Skender Karaçica Mahmut Skenderi është nga Veleshta e Strugës. Në Amerikë erdhi para 45 vjetësh si djalë i ri,që jeta dhe regjimi sllavo-maqedonas ia...

Përçahet Lëvizja BESA, një parti me dy kryetarë?!

Lëvizja BESA zyrtarisht është përçarë në dysh, duke funksionuar në dy fronte të ndryshme. BESA që ishte shpresëdhënëse dhe që synonte që të jetë...

Popullata muslimane në SHBA shënon rritje, feja e dytë në vend deri në 2040

“Vlerësimet e reja tregojnë se popullsia muslimane e SHBA vazhdon të rritet”, raportoi të mërkurën Besheer Mohamed, një studiues i lartë në Qendrën Kërkimore...