Valë e re shtrenjtimesh në Maqedoni, pas shtrenjtimit të bukës

Shtrenjtimi i bukës do ta rrisë inflacionin, paralajmërojnë nga Bankën Popullore. Çmimi më i lartë i bukës do ta rrisë çmimin edhe të produkteve...

Arkeologu shqiptar nga Struga 34 vjet i papunë

Fitni Dalipi është arkeolog nga Struga, i cili për 34 vjet nuk është punësuar, edhe pse vazhdimisht kërkonte një vend pune. Ai sot bën...

S’ka më punësime sipas Marrëveshjes së Ohrit, shqiptarët në administratë ende 19% dhe jo...

Raporti i fundit i Ministrisë së Administratës në Maqedoni i publikuar në muajin mars tregon se në sektorin publik janë rreth 130 mijë të...

Rugova në 1992 për “Spiegel”: Shqiptarët në Maqedoni, mbi 40%

“Shqiptarët e Maqedonisë përbëjnë mbi 40 për qind të popullsisë në Maqedoni”. Kështu është shprehur lideri historik i Kosovës, Ibrahim Rugova, në një intervistë...

Familje të tëra shqiptare ende pa nënshtetësi në Maqedoni, peripeci dhe vuajtje (VIDEO)

Sevdaim Ceka i lindur në Tetovë, i shkolluar në vendlindje, por pa të drejtë të shtetësisë. Prindërit e tij, gjithashtu të lindur në Tetovë,...

Kujtimet e Imer Imerit: Kur e ngritëm flamurin në vitin 1968 kisha dy bomba...

Si sot para gjysëm shekulli 1968 – 2018, Çegrani në ball të lëvizjes Kuq e Zi. #Përkujtim. Ditët, vitet, kohërat ndryshojnë; kujtimet ngelen! Me mall, respekt...

Përdorimi i cunguar i flamurit shqiptar në Maqedoni

Flamuri kombëtar shqiptar në Maqedoni mund të përdoret zyrtarisht, por vetëm nëpër komunat ku mbi 50 për qind e banorëve i takojnë këtij komuniteti...

Blick: Ja kush janë 10 shqiptarët që kanë bërë gjëra të mëdha

Nuk është vetëm Nënë Tereza. Ka edhe 10 shqiptarë tjerë që kanë bërë gjëra të mëdha.Kështu e nis shkrimin suplimenti "Am Abend" e së...

Njihuni me flamurin e vërtetë të Ismail Qemalit (Video)

Fakte historike tronditëse zbulohen në Austri për Shpalljen e Pavarësisë dhe flamurin e saj. Flamuri që kemi njohur deri më sot është thjesht një...

Intervista ku Faik Konica e quante tradhtar dhe të korruptuar Ismail Qemailin

E shpalli pavarësinë e Shqipërisë, por Ismail Qemajli duket se nuk po del të ketë qenë shumë “i pastër” në politikë. Sipas Faik Konicës,...
error: Ku kontent eshte i mbrojtur!