Ku mbeti posti i zv/kryeministrit të “byrekut”?!

Qeveria me rikonstruimin dhe zgjerimin qeveritar ka ngelur pa postin e zëvendëskryeministrit për reforma apo që me ironi u quajt si zv/kryeministër për “byrek”....

Profesori boshnjak shokon serbët: Nga dinastia Karagjorgjeviq deri te Novak Gjokoviq, të gjithë janë...

Profesori boshnjat Besim Spahiq, thotë se, tre papa ishin shqiptarë. Pastaj ai përmend edhe Nënë Terezën se është shqiptare, edhe senatori amerikan, Robert Bob...

Shqiptarët qeverisen nga kriminelët e kuq të lidhur me mafian ruse, ja kush akuzon!/Video

Intervistë e jashtëzakonshme me historianin, shkrimtarin dhe gazetarin nga Kosova, Jusuf Buxhovi, ku flasim për përpjekjet e BDI-së për të ndryshuar identitetin e shqiptarëve...

VMRO-ja e Mickoskit nuk i hap dyert për shqiptarët

VMRO-DPMNE vazhdon të jetë një parti e mbyllur për shqiptarët, derisa LSDM me të madhe ka përfshirë në radhët e saj përfaqësues shqiptarë, duke...

Nëna Nexharije: Do t’i mbylli sytë pa e ditur kush ma vrau djalin tim...

Nga Bota Sot/ 13 vjet nga vrasja e gazetarit Bardhyl Ajeti, heshtë drejtësia e kapur Tre qershori i vitit 2005 ishte dita kur gazetarit të “Bota...

Kush janë shqiptarët që ndërtuan Stambollin

Vepra e disa shqiptarëve të mëdhenj të frymëzon… -Mimar Sinani lindi në vitin 1490 dhe vdiq në vitin 1588. Sipas të dhënave që jep për të...

Kur Tetova ishte Shqipëri

Në kohën e "Tokave të Lirueme Shqyptare" siç thuhej edhe pse nën pushtimin fashist Italian. Qeveria nacionaliste shqiptare e Tiranës bashkoi pjesën më të madhe...

Senatori francez i caktuar për ndarjen e kufijve: Ne e copëtuam Shqipërinë dhe sabotuam...

Paul-Henri-Benjamin d’Estournelles de Constant, ishte Senator francez, Nobelist i Paqes (1909), Sekretar i Caktimit të Kufijve mes Shqipërisë e Malit të Zi (1879-1880) i...

Befason historiani turk: Ja si ishte Skënderbeu, deklaratë kjo që tmerron Turqinë

Historianët bashkëkohorë turq vazhdojnë të kenë qëndrime të ndryshme për Skënderbeun dhe epokën e tij. Derisa një numër i tyre pëlqen të përmend Skënderbeun...

Klintonët, gjithmonë për shqiptarët, dhe me shqiptarë – shumë të afërt edhe me fëmijët...

Amerikanët në përgjithësi njihen si njerëz shumë të afërt me Kosovën dhe shqiptarët në përgjithësi. Por, në veçanti çdo njeri prej tyre do të...