DioGuardi – simboli dhe gardiani i çështjes shqiptare/VIDEO

Joe Dioguardi, arbëreshi që frymon dhe vepron shqip mbetet një simbol i çështjes kombëtare. Në kohërat më të vështira për popullin tonë në Ballkan,...

Gjashtë agjentët e DSK-së dëshmuan për Sopotin

Gjashtë agjentët e DSK-së Robert Ivanovski, Boban Stojanovski, Ilija Smilevski, Mile Vellkovski, Marjan Nikollovski, Mile Andonovski dëshmuan në seancën e sotme në Gjykatën e Apelit...

Gjyshi i Ziadin Selës u dënua me 10 vite burg pse deshi Shqipërinë Etnike

Ziadin Sela, kryetari i ASh, disa herë në debatet e tij me kundërshtarët politik ka shprehur krenarinë e tij për paraardhësit e familjes së...

14 vjet nga vdekja e ish-presidentit Trajkovski, avokati i tij thotë e kanë vrarë

Në Maqedoni sot do shënohet 14-vjetori i vdekjes së ish-presidentit të Maqedonisë, Boris Trajkovski, i cili humbi jetën në një aksident ajror në Rotmile...

Millosheviq ishte i sëmurë mental (Dokument)

Diktatorit dhe kryekrimineli serb, Sllobodan Millosheviq, ishte i sëmurë nga shizofrenia dhe diabeti, thotë ish-dikur kryeministri dhe ministri federal i Punëve të Brendshme Zoran...

Kush janë njerëzit që po ia bëjnë politikën Zaevit?/FOTO

Kryeministri Zoran Zaev me fillimin e punës së tij ekipoi kabientin e tij dhe stafin plotësues që do të udhëheq politikat e tij qeveritare,...

Kur Tetova kishte “tramvaj” (DOKUMENT)

Se gazetarët priren për senzacione dëshmon edhe shkrimi për Tetovën, i botuar në vitin 1934 në një gazetë angleze. Tre anglezë e kishin vizituar Lubotenin,...

Komandant Kushtrimi, luftëtari i tri luftrave e shumë betejave

Harun Aliu, njëri ndër themeluesit e Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare (UÇK), i njohur ndryshe me emrin Komandat Kushtrimi, ka lindur më 20 maj në vitin...

Si e kërcënoi Enver Hoxha Titon për liqenin e Ohrit

Marrëdhëniet e Enver Hoxhës me udhëheqjen jugosllave kanë qenë nga më të çuditshmet. Gjatë Luftës Nacional Çlirimtare, Partia Komuniste e Jugosllavisë dërgoi përfaqësuesit e...

Dëshmia e rrallë/Libri i autorit serb në vitin 1877: Si i dëbuam dhe vramë...

Shkrimtari dhe përkthyesi nga Suedia, anëtar i Kreyesisë së Shoqatës së Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë “Papa Klementi XI Albani”, Suedi dhe nënkryetar i saj,...
error: Ku kontent eshte i mbrojtur!