Vdekja e legjendës së muzikës nuk ka qenë natyrale, zbulohen detaje shokuese

Elvis Presley nuk ka ndërruar jetë nga një infarkt, të paktën kështu zbulon ish-bashkëshortja e tij Prishila. Të dhënat e reja kanë dalë në...

Si i rekrutonte UDB-ja intelektualët shqiptarë në vitet ’50: Rasti i Martin Camajt dhe...

Nën lupën e CIA-s Në vitet 50-të kur sipërfaqësisht dukej se po vendosej një lloj detanti i ftohtë  në marrëdhëniet shqiptaro-jugosllave, UDB nuk kishte hequr...

Letra e Jusuf Gërvallës për Nënën Ajshe në Dubovik, shkruar në shtator 1980

Nanë e dashtun! Rruga e jetës na pruni deri këtu. Zor sa të duesh. Po kollaj, s’ka qysh bahet ma kollaj. Ti vetë sa e...

Selam nga ushtari shqiptar në Ushtrinë Turke nga fronti në Siri/FOTO

Selam nga ushtari shqiptarë në Ushtërinë e Turqisë i cili gjendet në Afrin të Sirisë!! Pas fitores së madhe të ushtrisë Turke në Afrin,...

Ky është vendi ku fshihen 70 ton ar në Maqedoni

Enti gjeologjik i Maqedonisë ka konfirmuar vlerësimet e mëhershme për rezervat e minierës së arit e të bakrit në komunën Bosilovo, njofton agjencia e...

Unë Aleksandri, bir i Filipit, mbretit të maqedonasve: Jam Ilir!

Nga Lucia Nadin Alexander the Great Founding Alexandria Alexander the Great Founding Alexandria Placido Costanzi – shiko* (Italian painter -1702-1759) Studiuesja e shquar italiane Lucia Nadin...

Zhdukja e pilotit Sinan Vitija në Maqedoni, 25 vite pa asnjë gjurmë/FOTO

Nga Mehmet Latifi/ Pas publikimit të shkrimit me titull “ Jasen fshehë mëkatet e APJ-së”, botuar në të përditshmen “Vreme”, ku thuhet se janë gjetur...

Nënshkruani peticioni e Ligës Qytetare Shqiptaro – Amerikane, maqedonasit në ofensivë me peticionin e...

Ju lutemi që edhe ju të nënshkruani dhe sa më shumë nënshkrime të tubojmë për në Kongres, është thirrja e Ligës Qytetare Shqiptaro -...

50 vjet pas vdekjes: Dalin sekrete të jetës së Martin Luther King që pak...

Martin Luther King është njeriu që nisi ‘luftën’ për të drejta të barabarta të komunitetit të njerëzve më ngjyrë në SHBA’ e ndërkohë u...

EKSKLUZIVE/Marrëveshja e fshehtë LSDM – VMRO-DPMNE, çka nuk dijnë shqiptarët?

LSDM dhe VMRO-DPMNE gjatë periudhës së fundit kanë zhvilluar takime dhe negociata në nivel të grupeve të punës për rikthimin e dialogut politik në...