Si ndodhi Atentati kundër A.Zogut në Vjenë

Shkaqet e udhëtimit në Vjenë Në fundin e vitit 1930 dhe në fillimin e vitit 1931, shëndeti i Ahmet Zogut, tashmë “Mbret i Shqiptarëve” u...

E Vёrteta mbi pellazgo – shqiptarёt

NGA RASIM BEBO Kur konfirmohet plotёsisht e vёrteta mbi pellazgo-shqiptarёt dhe qeveria shqiptare ftohet nё kёto dy evenimente tё rёndёsishme: Nё Tiranё me datёn 15-4-2011...

Gruaja e pilotit Sinan Vitia letër kryeministrit Zaev: M’i kthe eshtrat e burrit tim...

Sevdije Vitia, bashkëshortja e pilotit të zhdukur shqiptar Sinan Vitia përmes një letre publike ka kërkuar mbështetje nga kryeministri Zoran Zaev dhe deputeti Muhamed...

Këta janë pesë kundërkandidatët e Erdoganit në garën për president

Bordi i lartë zgjedhor i Turqisë ka lëshuar një listë jozyrtare të kandidatëve për zgjedhjet presidenciale të 24 qershorit. Sipas listës, për të cilat kundërshtimet...

Telefonata që bëri që policia maqedonase të godas ashpër grupin e Kumanovës?!

Një telefonatë e bërë rreth orës 10 të mëngjesit të 9 majit të 2015 ka ndryshuar strategjinë e organeve të rendit të asaj kohe...

Italia, NATO-s: Arta, Preveza, Suli, e deri në Kostur banohen nga shqiptarët

Nga Arben Llalla Është shkruar vite më parë për një raport i Italisë drejtuar NATO-s në vitin 1960, ku qytetet Preveza, Suli, Filipias, Parga, Paramithia,...

3 vjet nga rasti i Kumanovës, pse nuk u hetua skenari “La Petite guerre”...

Organet hetimore të Maqedonisë asnjëherë nuk hetuan pistën e dyshimtë të ngjarjes para 9 majit të 2015 në Lagjen e Trimave në Kumanovë, që...

Ikja e heshtur e të rinjve shqiptar nga Maqedonia

Shkalla e lartë e papunësisë në Maqedoni po bën që çdo ditë e më shumë të rritet numri i të rinjve – të cilët...

Agjentët e paprekshëm të rastit të Kumanovës

Agjentë të dyshuar për rastin “Lagja e Trimave” të Kumanovës janë të paprekshëm dhe se nuk janë marrë në pyetje dhe hetime për ngjarjen...

Kafja në paqe  mes Hoxhës dhe Lube Boshkovskit

Xhezair Shaqiri i njohur si komandant Hoxha njihet për betejat e lavdishme të UÇK-së në vitin 2001. Vetëdija e tij e lartë kombëtare, përgatitja...