Intervista/Zekolli: Skepticizëm për zgjidhjen e emrit, ja si funksionon koalicioni LSDM – BDI

Ish-ambasadori i Maqedonisë në OSBE, Arsim Zekolli në një intervistë për agjencinë e lajmeve IBNA flet për fazën e intensifikuar të  bisedimeve për emrin si...

PROCESI I ZENICËS I MONTUAR NGA UDB-a JUGOSLLAVE !

Nga  NAFI  ÇEGRANI Fill pas ngjarjeve të pranverës së vitit 1981 në Kosovë, të cilat ia drodhën themelet Jugosllavisë AVNOJ-iste, në Gostivar, Tetovë, Shkup, Kërçovë...

Në Çamëri, atje ku edhe gurët flasin shqip/FOTO

Arben KONDI Të vizitosh Çamërinë është emocion dridhërues. Për më tepër që ditët e fundit po flitet aq shumë për të. Sot, prej politikanëve të...

Udhëtimet e zemrës, ja 10 hotelet më romantike në botë (Foto)

E ku ka më mirë se të festosh një dashuri duke udhëtuar larg dhe duke u akomoduar në një hotel luksoz? Me rastin e...

Shqiptarja që do të përfaqësojë Qipron në Eurovizion/FOTO

Eleni Foureira është shqiptare e pastër që do të përfaqësojë Qipron në Eurovizionin 2018. Ajo është e lindur në Fier në vitin 1987, me...

“Tronditen” serbët, mediat kroate u publikojnë faktet: Babai i Serbisë moderne ishte shqiptar

Pas një shkrimi gjatë ditës së djeshme me anë të së cilit mediat kroate ia rikujtuan Serbisë hartën e vitit 1878 pa Kosovën, ato...

Kjo është shtëpia e Hasan Prishtinës në Selanik, tanimë e uzurpuar/FOTO

Hasan Prishtina është vrarë me daten 13 Gusht 1933 në rrugët Çimsqi dhe Vogaxhiku në Selanik dhe vrasja e tij përshkruhet në detale në...

SMS-ja e Zaevit që do të zbardh të vërtetën rastin “Monstra”, ja çfarë iu...

Më anë të një sms-porosije, lideri i LSDM-së, Zoran Zaev dy vite më parë kishte  informuar familjarët e rastit "Monstra" se për shkak të...

Masakra e tmerrshme e Dubravës, këta janë emrat e të gjithë të vrarëve

Masakra e tmerrshme e Dubravës. Ditët, nga 19-24 maji 1999, ishin më të errëtat dhe më të pashpresat për të burgosurit politikë shqiptarë që gjendeshin...

‘The Indipendent’ zbulon vajzën shqiptare, prostitutë në Evropë. Historia e saj do t’ju lerë...

Që nga Akti i Skllavërisë Moderne të vitit 2015, çështjet e trafikimit të qenieve njerëzore dhe të skllavërisë së detyruar janë bërë më të...