Hafiz Qamil Tresi ,Tetovari që lidhi emrin e tij me Shkodrën

Hafiz Qamil Tresi u lind në Tetovë, më 06.12.1922. I biri i Abdylgafarrit dhe i Hamidijes. Babai i tij ishte Hafiz i Kur’anit, prej...

Ku ka përfunduar thesari i Gedafit? Kush përfiton miliona euro prej tij?

Ku ka përfunduar thesari i Gedafit? Askush nuk e di me saktësi, askush nuk e di se sa është vlera e tij, edhe pse...

Fshati i shqiptarëve ku nuk lejohet të flitet shqip!(FOTO)

Në një shkrim të botuar në revistën gjermane Der Spiegel, më 10 nëntor 2003, Renate Flottau, shkruan se në Flamburo (Negovan) kishte takuar një...

Sëpata që i preu kokën oficerit serb, simbol i fshatit Brezë

Fshati Brezë i Karadakut, dikur heroik, tashmë është një fshat i braktisur dhe i harruar nga autoritetet qeveritare. Në këtë krahinë nuk ka  asnjë...

Shkupjani, bashkëluftëtari i Adem Jasharit, trimi për të cilin nuk foli askush

Para dy viteve ka ndërruar jetë ish luftëtari i UÇK-së, Fatmir Mjaku, nga Shkupi, i cili ishte edhe bashkëluftëtar i Komandantit Adem Jashari. Edhe pse...

Ja kush ishin dy shqiptarët nga Maqedonia që gëzonin besimin e Adem Jasharit

Presidenti i Hashim Thaçi këtyre ditëve ka dekoruruar personalitetet nga të gjitha trojet shqiptare që kontribuan në pavarësinë e Kosovës, njofton agjencia e lajmeve...

Kjo është deklarata që e shpalli Kosovën të pavarur

Më 17 shkurt të vitit 2008, Kosova u bë shtet i pavarur. Sot bëhen dhjetë vjet që vendi ynë feston shtetësinë. Për një dekadë, shteti...

Ja Pasaporta-shtetësia greke e mbesës së Hasan Prishtinë/FOTO

Arben LLALLA Në një intervistë në 23 Janar 2016, për portalin arbresh.info, Mehmet Prishtina pinjoll i familjes së Hasan Prsihtinës sjellë të dhëna interesante për ish-kryeministrin...

Agjentët e paprekshëm të rastit të Kumanovës, a do ti kap hetimi ndërkombëtar?

  Agjentët e dyshuar në rastin e “Lagjes së Trimave” të Kumanovës janë të paprekshëm, edhe pse të akuzuarit kanë piketuar emra të caktuar, ndërsa...

Biseda “bombë” telefonike: Zaevi duhej të vritej natën e 27 prillit, vrasësi ja pse...

Javorja "Fokus" në numrin e saj të sotëm sjellë një dëshmi të fortë se si natën e 27 prillit ishte planifikuar vrasja e Zoran...