Si hyri spiuni rus në strofullën e kryetarit të një partie të madhe në...

Pjesa më e madhe e dosjes së spiunazhit rus hartuar nga SHISH i dedikohet marrëdhënies së ndërtuar dhe konsoliduar mes gazetarit të kamufluar rus...

Ndarja e ”re” e Kosovës e ndërlidhur me copëtimin e Luginës dhe rreziku për...

Ideja për ndarjen e Kosovës pikërisht para 50 vjetëve ka dalë nga “babai” i kombit serb, Dobrica Qosiqi. Kur u bë kryetar i Jugosllavisë...

Apokalipsi grek! Zhduket fshati me 1000 shtëpi të djegura…

Zjarri i të hënës në rajonin e Atticas, të Athinës, është më vdekjeprurësi në vend në më shumë se një dekadë. 76 është numri zyrtar...

Shqiptarët pushtojnë Ligën Zvicerane të Futbollit, shifra rekorde!

ARIF EJUPI/INA Dhjetë vjetshin e fundit gati të gjitha ekipet e Raiffeisen Super Lagaue të Zvicrës në futboll kanë pasur edhe kanë në radhët e...

Prof. dr. Omer Xhemali do të drejtojë Klinikën e Kirurgjisë së Zemrës në Zürich

Nga Enver Robelli/Dialogplus.ch Kur babai i Omer Xhemalit u përpoq ta regjistrojë të birin e tij në Fakultetin e Mjekësisë në Shkup në vitet ’80,...

Njihuni me “Edi Ramën” turk: ja ç’ka bërë peneli i tij (FOTO)

Ai mund të konsiderohet dhe si një “Edi Rama” në Turqi, pasi e ka pikturuar shtëpinë e tij me motive të ndryshme dhe me...

Mediumi serb zbulon një sekret të Millosheviqit

Sllobodan Millosheviq e mbajti Milanit Milutinoviq disa muaj pas bombardimeve në vitin 1999 në një lloj burgimi shtëpiak. Me sa duket, Presidenti i Republikës...

A do ishte ky njeriu i duhur për t’i udhëhequr shqiptarët?

Ishte pjesë e reformave etike të Lee Kuan Yew, njeriut që e shndërroi Singaporin në një prej “Tigrave” të Azisë. Ai, i cili nuk...

Ja kush është Maria Butina, agjentja ruse e arrestuar nga amerikanët

Ndërkohë që Donald Trump dhe Vladimir Putin po takoheshin në Helsinki, në Uashington është arrestuar për spiunazh një 29-vjeçare ruse e cila akuzohet se...

CIA zbardh emrat, ja kush ishin agjentët shqiptarë që bashkëpunuan me amerikanët për rrëzimin...

CIA ka zbardhur emrat e shqiptarëve që bashkëpunuan me të për rrëzimin e regjimit komunist. Në një dokument të deklasifikuar, tregohen të dhënat e...