Shqiptarja që do të përfaqësojë Qipron në Eurovizion/FOTO

Eleni Foureira është shqiptare e pastër që do të përfaqësojë Qipron në Eurovizionin 2018. Ajo është e lindur në Fier në vitin 1987, me...

“Tronditen” serbët, mediat kroate u publikojnë faktet: Babai i Serbisë moderne ishte shqiptar

Pas një shkrimi gjatë ditës së djeshme me anë të së cilit mediat kroate ia rikujtuan Serbisë hartën e vitit 1878 pa Kosovën, ato...

Kjo është shtëpia e Hasan Prishtinës në Selanik, tanimë e uzurpuar/FOTO

Hasan Prishtina është vrarë me daten 13 Gusht 1933 në rrugët Çimsqi dhe Vogaxhiku në Selanik dhe vrasja e tij përshkruhet në detale në...

SMS-ja e Zaevit që do të zbardh të vërtetën rastin “Monstra”, ja çfarë iu...

Më anë të një sms-porosije, lideri i LSDM-së, Zoran Zaev dy vite më parë kishte  informuar familjarët e rastit "Monstra" se për shkak të...

Masakra e tmerrshme e Dubravës, këta janë emrat e të gjithë të vrarëve

Masakra e tmerrshme e Dubravës. Ditët, nga 19-24 maji 1999, ishin më të errëtat dhe më të pashpresat për të burgosurit politikë shqiptarë që gjendeshin...

‘The Indipendent’ zbulon vajzën shqiptare, prostitutë në Evropë. Historia e saj do t’ju lerë...

Që nga Akti i Skllavërisë Moderne të vitit 2015, çështjet e trafikimit të qenieve njerëzore dhe të skllavërisë së detyruar janë bërë më të...

Rrëfime tronditëse mbi krimet e UDB-së në Likovë

Gjatë luftës së dyt botërore në luginën e Likovës janë zhvilluar beteja të rrepta për mbrojtjen e popullatës shqiptare. Nga fshati Likovë është masakruar dhe...

Të hënën nis rigjykimi për rastin “Mostra”, pritet shpërthimi i “bombave” që trondisin...

Në Gjykatën Themelore Shkupi 1  të hënën pritet të fillojë procesi i rigjykimit të rastit “Monstra”, ku nga e para do të shpaloset dosja...

Kryetari serb i komunës Qendër në Shkup anulon investimin e biznesmenit shqiptar nga Franca/FOTO

Kryetari i Komunës Qendër, Sasha Bogdanoviq ka anuluar dhe e ka shpallur si të pavlefshëm vendimin e “Amadeus Development” për ndërtim të objektit komercial...

Një histori e panjohur e Princ Vidit… e zbuluar në Bibliotekën e Vjenës

Kishte nisur të kërkonte në Bibliotekën e Vjenës dokumente për albanologun e shquar Milan Shuflaj, dhe zbulon një libër të fillimit të 1900-s me...