Kumanovari që ra dëshmor në Betejën e Kosharës (Foto)

Një lajm i gëzueshëm ka ardhur sot. Djali i vetëm i dëshmorit Ismet Mustafa, Berati, hodhi gurthemelet e shtëpisë.  “Urojmë që kjo shtëpi të bëhet...

Si vdiq Stalini, nga helmi për minj, apo nga sulmi në tru

Është e vërtetë se diktatori më mizor rus, Josif Visarionovich Giugasvili, i njohur si Stalin, i cili vdiq në vitin 1953, në vitet e...

“JAM ILIR!” zbulohet testamenti i Aleksandrit të Madh

Edhe pse kanë kaluar mijëra vite, bëmat, fitoret dhe betejat e Aleksandrit të Madh vazhdojnë të bëjnë bujë dhe të tërheqin vëmendjen e shumë...

Albright: Si e ndalëm luftën në Kosovë

“Të fuqishmit dhe i plotfuqishmi”. Kështu e titullon librin e saj me “reflektime rreth Amerikës, Zotit dhe ngjarjeve të botës”, Madeleine Albright, një ndër...

Unë jetoj me 1800 denarë, ministrat e deputetët me nga 2 mijë euro, shpërthen...

Një i ri 28 vjeçar nga Kumanova, i cili ka mbaruar fakultetin ekonomik në një nga universitetet në Maqedoni, por ka disa vite që...

Qytetet me numrin më të lartë të vrasjeve në botë/FOTO

Amerika Latine vazhdon të dominojë listën e vendeve më të rrezikshme në botë. Lista, e hartuar nga institutucioni meksikan kundër dhunës “Siguri, Drejtësi dhe Paqe”,...

Diaspora shqiptare në Amerikë ka vetëm një Atdhe

Intervistë me Mahmut Skenderi,sekretar i SHSHA-së në Çikago i nderuar me Mirënjohje nga LQSHA(Joe DioGuardi) Në rrugën e mërgimit jeta dhe padrejtësitë historike të shqiptarëve...

Koha kur Miradijes i thanë se shqiptarët vendin e kanë te varrezat

Në një shkrim të gjatë të së përditshmes gjermane „Die Zeit“, i vitit 2013, të cilin Shtegu.com do ta sjellë në vazhdime ditëve në...

Rrëfimi i jashtëzakonshëm i njeriut që e stërviti Adem Jasharin (VIDEO)

Vështirë të gjendet një shqiptar që nuk i njeh të bëmat e Adem Jasharit, por gjithashtu është e vështirë të gjendet një i dytë...

Besarta rrëfen natën tragjike të 5 marsit: Nuk e dija që ishte dita e...

Sot me rastin e 20 vjetorit të betejës historike të familjes Jashari, vajza e heroit, Hamëz Jashari, Besarta, ka treguar gjithë ngjarjen e atij momenti...