Provokonte nga arratia, arrestohet Vezir Haziraj

Kishin kaluar më shumë se dy javë, që i riu Vezir Haziraj kishte ther me thikë të dashurën e tij 17-vjecare. Për këtë rast,...

Flamuri amerikan valëvitet në 4 Korrik, mbi Capitol Hill, për nder të biznesmenit dhe...

Në një ceremoni të bukur e simbolike, të zhvilluar në zyrën e tij, kongresisti Eliot Engel i dorëzoi zyrtarisht biznesmenit dhe filantropistit të shquar...

“NYT” për masakrat serbe ndaj shqiptarëve më 1912 – “Ata qëlloheshin si të ishin...

Përparimi i serbëve nuk u ndal. Më 22 tetor ata morën Prishtinën, duke shkatërruar fshatrat shqiptare nëpër të cilat kaluan. Gazeta New York Times...

Futbollistët kroatë me plisa të bardhë në Beograd në vitin 1973

Këta burra me plisa të bardhë nuk janë shqiptarë. Janë futbollistët kroatë të Osijekut të cilët janë fotografuar në Aeroportin e Beogradit pas ndeshjes...

“Jeta, liria dhe kërkimi i lumturisë”, 242 vjet nga shpallja e pavarësisë së Amerikës...

Gjysma e dytë e shek XVIII shënoi të ashtuquajturin “shekulli i revolucioneve”. Interesat kolonialiste të perandorive evropiane, lindja e ideologjive të reja, konvulsioni social...

Ja lista me 157 emra origjinalë ilirë për fëmijën tuaj (FOTO)

Jeni në një pritje të ëmbël dhe po mendoni për emrin që do i vini fëmijës që po vjen në jetë? Mos u mendoni shumë...

5 vjeçari nga Kosova me fuqi mbinjerëzore! Habiten mediat botërore/VIDEO

“Erman Delic nga Kosova zbuloi vetitë e tij magnetike, teksa po shihte televizor dhe vendosi një lugë në kraharor. Tani Erman mund të fiksojë...

Rrëfehet babai i Adnan Januzaj: Mos na akuzoni dhe mos i besoni shpifjeve, ja...

Adnan Januzaj, futbollisti me origjinë shqiptare, reprezentues i kombëtares së Belgjikës, para pak kohësh, gjatë një konference për media, kishte thënë se është i...

Edhe një Shaqiri tjetër që po “pushton” Zvicrën

Arianit Shaqiri, aktori kumanovar me protagonizmin e tij po shfaqet edhe botën e artit në Zvicër. Ai për më shumë se një dekadë qëndrimi...

Një kadet shqiptar në Akademinë e famshme ushtarake amerikane

Nga Frank Shkreli/Uashington Akademia e Ushtarake e Shteteve të Bashkuara, West Point këto ditë priti mbi 1200 kadetët e rinjë për këtë vit të ri...