Kush është zëdhënësja e Policisë Federale të Zvicrës, shqiptarja nga Pollogu

Lulzana Musliu u lind në Negotinë të Pollogut dhe sot është zëdhënëse e Policisë Federale të Zvicrës. Gazetarët zviceranë i drejtohen asaj me pyetje delikate...

Ekskluzive: Ja si do të ndërtohet vendkalimi kufitar Bellanoc-Stançiç

Ky është projekti përfundimar i pikës kufitare mes Maqedonisë dhe Kosovës. Gur-themeli saj do të vendoset nesër ku përveç zyrtarëve vendas dhe atyre kosovar,...

Kush është Mehmet Deralla që e bëri të reagojë kryeministrin?

Një zonjë nga familja e Mehmet Derallës doli pa protokoll të fliste në foltore ku po mbahej 140 vjetori i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit....

DioGuardi: Puna ime për kombin shqiptar nuk ka përfunduar

Ish-kongresisti amerikan, dhe kryetari i Ligës Qytetare Shqiptaro – Amerikane, Joe DioGuardi, në një intervistë ekskluzive për “Interaktiv” të KTV-së, ka folur për atë...

Akademiku Matevski ja kur e kishte pranuar se ishte shqiptar/FOTO

Akademiku Mateja Matevski, i njohur edhe si ish-kryetari i Akademisë së Shkencave dhe Arteve Maqedonase (ASHAM) faktin e origjinës së tij shqiptare e kishte...

Profesori amerikan parashikon “Shqipërinë Natyrale”: Me ndihmën e Turqisë shqiptarët mund të marrin Kosovën...

Profesori i lëndës për punë të jashtme në Universitetin e Bardit, Walter Russel Mead, në një koment për “Wall Street Journal” ka shkruar për...

Historia e Turqisë me ‘pupla’ iliro-shqiptare (FOTO)

Reshat Nexhipi/ Teksti  i posacituar, kushtuar Stambollit, më inspiroj të paraqitem me këtë shkrim, përmes të cilit, përveç që do plotsoj tekstin në fjalë, çuditërisht-tepër...

Donika – studentja që dibranët po i bën krenarë/FOTO

Nefail Spahiu/INA “Do të jem e përgatitur për një karrierë të dobishme në një fushë të lidhur me mjekësinë dhe hulumtimin, ku unë kam parë...

DioGuardi: Ja si e mposhta Millosheviqin/VIDEO

Joseph Dio Guardi është një nga personalitetet më të njohura të lobit shqiptar në Amerikë. U bë i njohur, veçanërisht në ndihmën që dha...

INA: Shqiptari Ferid Murati shumë afër zbulimit të ilaçit kundër kancerit

Nobelisti shqiptar Ferid Murat po punon në mënyrë intensive në zbulimin e ilaçit kundër kancerit dhe se është afër finalizimit. Lajmi bëhet i ditur për...