Mos-ardhja e diasporës dhe ndikimi në ekonominë e Pollogut

Nga Visar Ademi: 1. Më herët (në FB) kam analizuar se në Pollog industria e ahengjeve (dasmave) vetëm për një sezon (gjatë verës) gjeneron 250...

Albin Kurti: Serbia kapitulloi në Kumanovë

Albin Kurti Kur Serbia i ka okupuar trojet shqiptare para më shumë se një shekulli në Luftën e Parë Ballkanike, festën e ka rezervuar atëherë...

Bukëpjekësit, Biserko, Bugajski dhe Batoni

Ermal Mulosmani Dy ishin lajmet kryesore të ditës së sotme. I pari dhe më i bukuri na bënte me dije që presidenti i Serbisë, Aleksandër...

Përgjigja e quizit historiko-politik shqiptar për Triesten

Shaban Murati Trieste 1 është takimi i fshehtë kokë më kokë në Trieste në shkurt 1992 i kryetarit të PD, Sali Berisha, me kryetarin e...

Chelsea n’finale të FA Cup, eliminoi Manchester Unitedin

Chelsea është finalisti tjetër në FA Cup dhe në Wembley do të ketë punë me Arsenalin. Chelsea e ka eliminuar Manchester Unitedin për t’u kualifikuar...

Shqiptarët kanë në dorë të ardhmen e Maqedonisë së Veriut

Nga Mujo Buçpapaj Udhëtimi demokratik i Maqedonisë së Veriut do të varet nga shqiptarët. Zgjedhjet e parakohshme të 15 korrikut 2020 dëshmuan në masë të...

Galeria e arteve të Tetovës me thirrje publike deri tek artistët

Të gjithë individët dhe organizatat e interesuara nga sfera e kulturës të cilët duan të prezantohen para publikut të Tetovës kanë mundësi të parashtrojnë kërkesë deri...

Gjashtë vjet pa rektorin e parë të UT-së, prof.dr.Fadil Sulejmani

Nga Abdulla Mehmeti Sot mbushen 6 vjet nga shuarja e Rektorit të parë të Universitetit të Tetovës, Prof. dr. Fadil Sulejmani. Fadil Sulejmani u lind më...

Taravari: Ja pse po ikin të rinjtë

Arben Taravari Politikat e gabuara këto 18 vitet e fundit, arsyja kryesore për mërgimin e të rinjëve në shtetet e Evropës perendimore.y Në rajonin e Ballkanit...

Zemërgjërësia e Lazim Destanit nuk mungoi edhe këtë bajram, ja humanizmi i tij

“Hapja çdokujt zemrën sa mund t’ia hapësh, le të të jetë si oqean! Tërhiqu me besim dhe për njeriun dashuri ndje, të mos mbetet...