Barazia kushtetuese ende një ëndërr për shqiptarët e Maqedonisë se Veriut

Kur jemi kah fundi i fushatës parazgjedhore, në taborrin politik shqiptar sikur kemi një nënshtrim të heshtur të partive politike shqiptare ndaj dy partive...

Përgjigja e quizit historiko-politik shqiptar për Triesten

Shaban Murati Trieste 1 është takimi i fshehtë kokë më kokë në Trieste në shkurt 1992 i kryetarit të PD, Sali Berisha, me kryetarin e...

Mos-ardhja e diasporës dhe ndikimi në ekonominë e Pollogut

Nga Visar Ademi: 1. Më herët (në FB) kam analizuar se në Pollog industria e ahengjeve (dasmave) vetëm për një sezon (gjatë verës) gjeneron 250...

Taravari: Ja pse po ikin të rinjtë

Arben Taravari Politikat e gabuara këto 18 vitet e fundit, arsyja kryesore për mërgimin e të rinjëve në shtetet e Evropës perendimore.y Në rajonin e Ballkanit...

Albin Kurti: Serbia kapitulloi në Kumanovë

Albin Kurti Kur Serbia i ka okupuar trojet shqiptare para më shumë se një shekulli në Luftën e Parë Ballkanike, festën e ka rezervuar atëherë...

Zemërgjërësia e Lazim Destanit nuk mungoi edhe këtë bajram, ja humanizmi i tij

“Hapja çdokujt zemrën sa mund t’ia hapësh, le të të jetë si oqean! Tërhiqu me besim dhe për njeriun dashuri ndje, të mos mbetet...

Bukëpjekësit, Biserko, Bugajski dhe Batoni

Ermal Mulosmani Dy ishin lajmet kryesore të ditës së sotme. I pari dhe më i bukuri na bënte me dije që presidenti i Serbisë, Aleksandër...

Rinia po e braktisë Maqedoninë

Muhamer Pajaziti/ editorial nga INA Evropa Perëndimore po ndjehet për çdo ditë e ekspansionuar nga të rinjtë e Maqedonisë. Strehimoret e improvizuara nën urat dhe geto-lagjet...

Gjashtë vjet pa rektorin e parë të UT-së, prof.dr.Fadil Sulejmani

Nga Abdulla Mehmeti Sot mbushen 6 vjet nga shuarja e Rektorit të parë të Universitetit të Tetovës, Prof. dr. Fadil Sulejmani. Fadil Sulejmani u lind më...