E konfirmojnë belgët: Në Kosovë u dërgua mish 12 vjet i vjetër

Mishi që ishte eksportuar nga thertorja belge “Veviba” në Kosovë ndonjëherë ka qenë i vjetër 12 vjet, raportoi sot “Het Laatste Nieuws”. Sipas gazetës belge,...

Konjuvca flet për gjuhën shqipe në Maqedoni

Deputeti i Lëvizjes Vetvendosje, Glauk Konjufca ka folur edhe për Ligjin për Gjuhën Shqipe në Maqedoni. “Unë nuk e kuptoj politikën shqiptare në Maqedoni, e...

Krasniqi: Serbia duhet të akuzohet për gjenocid

Ish-zëdhënësi i UÇK-së, Jakup Krasniqi, e sheh të nevojshme ngritjen e padisë kundër Serbisë për krime lufte në Kosovë, duke thënë se kjo është...

Kurti tregon për dy zhvillimet pozitive dhe dy gabimet që s’duhen bërë për demarkacionin

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje dhe deputeti i kësaj partie Albin Kurti, ka vlerësuar se pas marrëveshjes së presimeve Thaçi dhe Vujanoviq për demarkacionin janë...

Pas deklaratave të Mitchell, serbët thonë Kosova po i përkeqëson marrëdhëniet SHBA-Rusi

Deklaratat e ndihmës sekretarit të Shtetit, Wess Mitchell të cilat i bëri një ditë më parë pas takimit me presidentin, Hashim Thaçi kanë shkaktuar...

Ka ndërruar jetë komandanti i UÇK-së i luftës së 2001 në Maqedoni/FOTO

Komandanti i Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare (UÇK) gjatë 2001 në Maqedoni, Jetulla Qarri – Guri ka ndërruar jetë. Ai ishte një nga komandantët e mirënjohur...

Rexhep Selimi: Nuk më befasoi largimi i Shpendit, sepse e njoh shumë mirë!

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi ka folur për largimin e Shpend Ahmetit nga partia e drejtuar nga Albin Kurti. Ai tha se nuk e...

Aksident në rrugën Kaçanik – Hani i Elezit, kamioni me targa të Shkupit bie...

Në rrugën magjistrale Prishtinë-Shkup sonte ka ndodhur një aksident komunikacioni, kur një kamion ka përfunduar jashtë rrugës, në greminën jo shumë të thellë. Aksidenti ka...

Haradinaj: Jemi të përkushtuar për miqësi të përhershme me SHBA-të

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, priti në takim Ndihmës Sekretarin e Shtetit të SHBA-ve për Çështje Evropiane dhe Evroaziatike, Wess Mitchell, i cili po...

Kush ishin Ftyra, Korbi, Gjermani, Gazetari… njihuni me nofkat e komandantëve gjatë luftës

Kanë kaluar 18 vjet që nga përfundimi i luftës në Kosovë. Gjatë luftës, shumë ushtarë dhe komandantë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, përveç emrave...