Takohen në Tiranë Kadare e Jahjaga, bisedojnë për rimëkëmbjen kulturore shqiptare

Shkrimtari Ismail Kadare është duke qëndruar në Tiranë, ku është takuar me ish-presidenten e Kosovës, Atifete Jahjaga. Ai e Jahjaga merret vesh se kanë biseduar...

Në Universitetin e Tetovës u promovua libri “Fjalori politik i Berishës ‘90 – ‘92”

Në Universitetin e Tetovës, sot u bë promovimi i librit “Fjalori politik i Berishës ‘90 – ‘92” i autorit Alfred Lela. Libri në tërësi...

Panel diskutim me rastin e Ditës botërore kundër kancerit

Shoqata për luftë kundër kancerit “Borka – për çdo ditë të re” sot organizon panel diskutim në kuadër të shënimit të 4 shkurtit, Ditës...

Ura komunikimi mes librit dhe brezit të ri

Lëvizja Kombëtare e Leximit ka në fokus brezin e ri për të siguruar lexues të së ardhmes. Anëtarë të Këshillit Rinor vazhdojnë aktivitetet në kuadër...

Marigona Qerkezi riktheu “Lucian…” me debutimin në “Teatro Verdi”

Në minutën e fundit, sopranoja kosovare, u ftua ta interpretojë rolin kryesor të operës së njohur “Lucia di Lammermoor” në teatrin e qytetit italian...

Ismail Kadare, vlerësohet me çmim në Itali

Shkrimtari Ismail Kadare merr një tjetër çmim, kësaj radhe në Itali. Në Udineze, Kadare u vlerësua me motivacionin si rapsod i dashuruar, por dhe kritik...

Guljem Radoja në protestë për teatrin: Unë qytetari që sfidoj qeverinë, ja ku më...

Nga Anila Dedaj Ditën e djeshme agorja e Teatrit Kombëtar kishte një entuziazëm shpresëdhënës. Mosdekretimi i ligjit nuk ishte e vetmja arsye. Prania e artistit...

Rezistenca e armatosur e shqiptarëve përgjatë hekurudhës Bujanoc – Preshevë në vitin 1944

Nga Xhemaledin SALIHU/ REZISTENCA E ARMATOSUR E SHQIPTARËVE VULLNETARË TË KOSOVËS LINDORE PËRGJATË HEKURUDHËS BUJANOC-PRESHEVË-KUMANOVË, ME THEKS TË VEÇANTË LUFTA E PËRGJAKUR MË 19 NËNTOR...

Akademia Shqiptare Amerikane e Shkencave dhe Arteve i nderoi 15 personalitete me titullin Akademik...

Akademia Shqiptare Amerikane e Shkencave dhe Arteve, Nju Jork-Shkup, më 13 prill 2018 i nderoi me titullin Akademik (post mortum) personalitete të shkencave dhe...

Konferenca e Tretë Ndërkombëtare e Fakultetit të Shkencave të Mjekësisë i Universitetit të Tetovës

Profesorë, mjekë, kirurgë, ortopedë, internistë, stomatologë, kardiologë dhe specialistë të ndryshëm të shkencave të mjekësisë nga vendi, rajoni dhe Evropa i shpalosën idetë dhe...