Aktorja Myrvete Kurtishi, laureate e çmimit për Vepër Jetësore

“Falënderoj edhe publikun tim, i cili më ka rritur, më ka krijuar, më ka frymëzuar dhe më ka sjellë deri në këtë moment”, u...

Butikë super të shtrenjtë në një vend super të varfër

Nga KOLEC TRABOINI Në rrugën "Myslym Shyri", pyeta në një dyqan pa asnjë blerës brenda veç dy vajzave të bukura, shitëse a pronare nuk e...

Ekspozita në tri kohë; Rrugëtimi i Mikel Temos në Tiranë, Paris dhe Vankuver

Artisti shqiptar Mikel Temo vjen për publikun me një ekspozitë të ndarë në 3 kohë dhe qytete të ndryshme, Tiranë, Paris dhe Vankuver Tiranë, Paris,...

Ndërron jetë Fabrizio Frizzi, “fëmija” i Pippo Baudo-s

Fabrizio Frizzi, i ndjekur shumë në spektaklet edhe nga publiku shqiptar. Frizzi është shuar në moshën 60-vjeçare pas një goditje në tru që i shkaktoi...

Portret biografi kushtuar gazetarit Frank Shkreli

NGA THANAS L. GJIKA TRASHËGIMIA DHE NOSTALGJIA ENVERISTE – PENGESA KRYESORE PËR ECJEN E NGADALSHME TË SHQIPËRISË (Portret biografi kushtuar gazetarit Frank Shkreli) Radio Zëri i Amerikës,...

Historia e patreguar e fotos së “vërtetë” të Pavarësisë 1912

Fotoja pasqyron festimet në Vlorë, para godinës së Qeverisë së Ismail Qemalit, të përvjetorit të parë të Shpalljes së Pavarësisë, më 28 Nëntor 1913....

Shtypi amerikan për Kadarenë: I apasionuar, plot informacion mbi arsyen pse klasikët ende u...

Pas botimit anglisht të romanit “Kamarja e tradhtarit” dhe të tri eseve për Eskilin, Danten e Shekspirin, shtypi i specializuar amerikan ka dalë me...

Ermira Murati, piktorja e ateliesë portokalli (VIDEO)

Emisioni Ora 7 ditën e premte e filloi me art. Përmes materialit të përgatitur nga gazetari Kron Sadiku do të informoheni rreth punës se piktores...

Epoka skënderbejane dhe kombi shqiptar

Bashkim Qeli Studimet dhe hulumtimet shkencore për Epokën e Skënderbeut, në arkiva e biblioteka shtetërore e private, muze e koleksione të ndryshme, brenda dhe jashtë...

Komedia “Shumë zhurmë për asgjë”, së shpejti në skenën e Teatrit Eksperimental

Komedia “Shumë zhurmë për asgjë” së shpejti vjen për publikun në skenën e Teatrit Kombëtar  Eksperimental “Kujtim Spahivogli”. Komedia e Shekspirit do të vijë...