Sejdo Harka: Kulti i atdhetarizmit dhe familjes në një libër me poezi

(Shënime për vëllimin poetik “Thashë, të bëhem edhe unë  poet” të Viron Konës) Shkrimtari Viron Kona, ka vite që bën emër me krijimtarinë e tij të gjerë e...

Shqiptarët në artin e një çifti britanik

Është vera e vitit 1925. Një makinë taksie “Ford” lëviz nëpër rrugën gjithë gropa dhe pluhur që lidh kryeqytetin e vjetër me kryeqytetin e...

(VIDEO) Përkujtohet aktori Sefedin Nuredini

Në kujtim të figurës së aktorit Sefedin Nuredini (24.01.1953 – 15.01.2017), me rastin e përvjetorit të vdekjes, mediat tona sonte shfaqin: Filmi i metrazhit të...

Akademiku 84 vjeçar arbënesh Deshpali: Krenohemi me heroin tonë Skënderbeun

Nga Mehmet Latifi/INA Me rastin e shënimit të 550 vjetorit të vdekjes së Skënderbeut, në kuadër të aktiviteteve të “Vitit të Skënderbeut”, në Zagreb të...

“Përballë” – Skënderbeu që (nuk) njohim…

Në Vitin Mbarëkombëtar të Skëndërbeut, studiuesit thonë se duhen riparë tekstet shkollore të historisë. Gjatë një diskutimi mbi figurën e Heroit tonë Kombëtarë në...

Homazhe për Mjeshtrin e Madh Rexhep Çeliku sot në Muzeun Historik Kombëtar

Homazhet për Mjeshtrin e Madh të skenës Rexhep Çeliku do të zhvillohen sot në Muzeun Historik Kombëtar nga ora 11:00 - 13:00.  Më pas, ai do...

ITSHKSH mirëpret miratimin e Ligjit të ri për përdorimin e gjuhëve

Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore dhe Kulturore të Shqiptarëve në Shkup, mirëpret miratimin e Ligjit të ri për përdorimin e gjuhëve, i cili e avancon...

Profesori tetovar i gjuhës: Gjuha shqipe është zirtare!

Nuri Bexheti apo siç njihet edhe si zhbiruesi sot gjatë debatit për gjuhën shqipe më një televizion në Kosovë ka thënë se sot gjuha...

Ndërron jetë ikona e valles shqiptare Rexhep Çeliku, para katër ditësh u pagëzua “Nderi...

Katër ditë pasi u nderua nga presidenti Meta me titullin e lartë “Nderi i Kombit”, valltari simbol i Ansamblit Popullor të Këngëve dhe Valleve,...

“Dimri është stinë e vështirë për dashnorët!”, ja letrat e dashurisë së Agollit për...

E bija Dritëro Agollit ka publikuar disa nga letrat e dashurisë që shkrimtari i njohur ia dedikonte bashkëshortes së tij Sadijes. Ato i përkasin periudhës...