Greikoci festoi 10 vjetorin e Pavarsisë së Kosovës në Wettingen të Zvicrës

Me rastin e 10 vjetorit të Pavarsisë së Kosovës, të shtunën, më 17 shkurt 2015 Shoqata Greikoci“    me seli në Ossingen ZH organizoi një program festiv në Restaurant “Winkelried” të Wettingen-it, në kantonin Aargau-Zvicër. Në këtë manifestim morrën pjesë mbi 300 shqipëtarë nga të gjitha trevat. „Shoqata Greikoci“ në bashkëpunim me aktorin e mirënjohur, Adem  Kicaj  organizuan një program të pasur kulturo-artistik në të cilën morrën pjesë këngëtarë të ndryshëm si: Shpresim Veseli,  Shqiptona Behluli, Jemin Lushaj, vëllezërit Kuqi(Arbnor dhe Rrezart) dhe këngëtarët nga Greikoci që udhëtuan special për këtë manifestim: Majlinda Kurtishaj dhe Florim Demaj. Në shfaqje humoristike si mixha...

U prezantua libri i Ambasadorit James W. Pardew: “Paqebërsit” – Udhëheqja Amerikane dhe Fundi...

Nga Beqir SINA - New York City Video :   https://www.youtube.com/watch?v=6g7mcvhAwzs NEW YORK : Të martën në mbrëmje, në njërën prej mjediseve të Konsullatës së Përgjithshme të Kosovës,...

Kurdët kërkojnë pavarësinë bazuar mbi dokumentet e Sami Frashërit

Duket e pabesueshme, por veprat e Sami Frashërit janë duke u përdorur sot nga autoritetet kurde për të shënuar ndasitë e tyre kulturore dhe...

Arkitektura Osmane: edhe zogjtë kishin pallate në miniaturë

Arkitektura historike Osmane ishte dizenjuar për të strehuar më shumë sesa banorët e saj njerëzorë. Zogjtë, në mënyrën e tyre unike, ishin mëse të...

Visar Morina me “Exile” në elitën e kinematografisë gjermane

Prishtinë, 23 shkurt - Me “Exile” – një film që ende pa nisur xhirimet ka marrë çmim prestigjioz për skenar e që ka tubuar...

Filmi holandez me aktorët shqiptarë në garë për trofe në Berlinale

Në rolet kryesore janë dy vëllezërit Andi dhe Florist Bajgora, i pari, më i vogli, edhe pse vetëm 15 vjeç, para tapetit të kuq...

Hapet ekspozita “Dëbimi i shqiptarëve nga Sanxhaku i Nishit 1877/1878”

Agjencia Shtetërore e Arkivave të Kosovës sot në  Bibliotekën Kombëtare të Kosovës “Pjetër Bogdani” në  Prishtinë, hap ekspozitën “Dëbimi i shqiptarëve nga Sanxhaku i...

“Gjuha amtare është element identiteti”

Sot shënohet Dita Ndërkombëtare e Gjuhës Amtare. Që nga viti 1999 kur UNESCO kishte shpallur 21 shkurtin Ditë Ndërkombëtare të gjuhës amtare, çdo vit...

Erona Tasholli, krijuesja e re qe perhapë frymen shqiptare ne Letersine Gjermanofone

Ajo eshte fare e re, e rritur dhe e shkolluar ne Gjermani. Por me pasionin per shkrimin imagjinativ, tashme ka depertuar ne jeten kulturore...

Albert Ajnshtajn, protestoi vrasjen e albanologut Milan Shuflaj, në faqen e parë të “The...

Si, sot, 87 vjet më parë, agjentët serbë vranë studjuesin dhe albanologun e madh kroat Milan Shuflay. Ata ia thyen kokën me vare, bastisën...