Lotët e kompozitorit Enver Shengjergji

Skender Karaçica/ Kompozitori Enver Sherngjergji(Tiranë)në Emisonin,,Pasdite,në TV Top Channel shpaloi kujtimet e tij në fushën e krijimtarisë muzikore ndër vite. Për artin muzikor dhe pentagrami i...

Angjelina Kasniqi Enxhi: Shija e shpirtit

Bijë,është ditë kremte dhe kemi detyrë Kremtëtoren ta shohim në tonën fytyrë, Eja bijë, krah meje të shtrojmë tryezën, Mbuloj’bardha të ndrisë, ngjyros festen!…       Shtruam pjatat, gotat qaf’gjata,...

Lubaina Himid – gruaja që befasoi artin botëror

Lubaina Himid, artistja e cila krijon vepra teatrale, të mprehta dhe sfiduese, që e adresojnë historinë koloniale, racizmin dhe padukshmërinë institucionale, befasoi botën artistike...

Festivali Ndërkombëtar i Teatrove, “Prishtina Theater International Festival” – thirrje për aplikim

Festivali Ndërkombëtar i Teatrove PTIF (Prishtina Theater International Festival), shpall të hapur thirrjen për aplikim për të gjitha kompanitë teatrore të interesuara për të...

Shqipëria së shpejti një “shesh” xhirimi për filmat e Hollywood?!

Industria e filmit shqiptar po nis të lulëzojë dhe të konsiderohet plotësisht e tillë, në kushtet e formësimit të tregut, rritjes së prodhimit dhe...

“Gorillat që s’i pamë” i Veton Surroit më i lexuari gjatë vitit 2017

Libri i shkrimtarit dhe publicistit Veton Surroi “Gorillat që s’i pamë” është libri më i kërkuar në Kosovë gjatë vitit 2017. Pas librit “Gorillat që...

Zhduket djali i artistes nga Maqedonia, policia gjermane në kërkim (FOTO)

Djali i aktores maqedonase Elizabeta Kochovska e cila jeton dhe punon në Gjermani është zhdukur. Policia gjermane është në kërkim të informatave. Policia e Kölnit...

Festivali Ndërkombëtar i Teatrove, “Prishtina Theater International Festival” – thirrje për aplikim

Festivali Ndërkombëtar i Teatrove PTIF (Prishtina Theater International Festival), shpall të hapur thirrjen për aplikim për të gjitha kompanitë teatrore të interesuara për të...

Pse në programet festive për Vitin e Ri në Kosovë munguan artistët nga Shqipëria?

Skender Karaçica/ Padrejtësitë historike ndaj kombit shqiptar dhe grabitja e trojeve tona nga fqinjët sllavë,na krijuan kufinjë shqiptaro-shqiptaro që është një rast i veçantë në...

Blerim dhe Ariana Grubi na mirëpresin në shtëpinë e tyre me një koncert

Blerim dhe Ariana kanë sjellë një tjetër shfaqje koncertale 'Koncert si në kohën e Mozartit'. Një mbrëmje ku artistët Blerim dhe Ariana Grubi të...