“G” e Teatrit të Shkupit fiton ‘Talian e Flakës’

Çmimin si shfaqja më e mirë e festivalit “Talia e Flakës” në Gjilan, e fitoi shfaqja “G” e Teatrit Shqiptar të Shkupit, me tekst...

Eva Golemi: Femra me hire për t’u respektuar, jo abuzuar!

Nga Valeria Dedaj Sopranoja Eva Golemi mendon se nëse ndodhin ngacmime seksuale në ambientet e punës është vërtet shumë e shëmtuar. “Artistet janë epiqendra e...

Stili i vajzës së Ismail Kadaresë, me elegancën e së ëmës dhe syzet karakteristike...

to kanë qëndruar gjithmonë larg mediave, por roli i saj si ambasadore, e ekspozon vajzën e vogël të shkrimtarit, Ismail Kadare. Besiana Kadare është ambasadore...

QYTETI SHQIPTAR I DYTI MË I PËLQYER NGA JAPONEZËT (FOTO)

Një agjenci udhëtimesh japoneze ka renditur 30 qytetet më të bukura në Evropë, ku në listë bën pjesë edhe një nga qytetet më të...

Vështrim i shkurtër mbi veprën e prof.dr. Masar Kodrës me titull ““SHQIPTARËT E MAQEDONISË...

Nga Halim Purellku/ Prof. Dr. Masar Kodra (1932-2003) i takon plejadës së parë të historiografëve që me përkushtimin dhe rezultatet shkencore të arrira, hodhën themelet...

Krijuesit e muzikës kosovare dhe maqedonase, fitues të çmimit promovues botëror të muzikës

Çmimin “Ruth” promovues e ka fituar dueti Dine Doneff dhe Maria Dafka, transmeton albinfo.ch. Ky duet prezantohet si një dyshe muzicientësh që kultivojnë muzikën...

Brigitte Bardot publikon librin-testament në mbështetje të kafshëve

Në librin e saj “Lotët e luftës”, ikona e kinemasë franceze, Brigitte Bardot, 83 vjeçe, tregon luftën e saj për kafshët, të cilën e...

99 vjet nga vdekja e mistershme e Ismail Qemalit

Sot janë bërë 99 vjet nga vdekja misterioze e Ismail Qemali, njeriu që më 1912 shpalli pavarësinë e Shqipërisë, në qytetin e Vlorës. Ai...

Videoja promovuese për Shqipërinë po bën bujë të madhe në internet (Video)

Në këtë video promovohen bukuritë e shumta të Shqipërisë, si dhe për traditat në trevat shqiptare Shqipëria ka shumë bukuri. Por, një video promovuese për...

Për shqipen që e “vrasim” çdo ditë!

Gjuha shqipe po “harrohet” dhe deformohet çdo ditë, sidomos këtë fakt po e avancon brezi i 30-vjeçarëve, përmes rrjeteve sociale, ku ata kalojnë kohën...