DERA IME – OXHAKU

NGA KALOSH ÇELIKU   (Protestë në Shtëpinë Publike)   Imzot, më diferencuan neokomunistët Dashuri që bëjnë me Ebu Xhehlin E, përhapin SIDËN në Shtëpinë Publike.   Përditë dezinfektohem nga Virusi Verë të kuqe...

Nxënësit e SHF “Goce Dellçev” vizituan Komunën e Gostivarit

Nxënësit e klasës së katërt, paralelet në gjuhën maqedonase, pranë Shkollës Fillore Komunale “Goce Dellçev” - Gostivar, të shoqëruar nga mësueset e tyre, ishin...

Kompania Ecolog International e hapur për trajnimin e absolventëve të Universitetit të Tetovës

Kompania prestigjioze me renome ndërkombëtare Ecolog International, para absolventëve të Universitetit të Tetovës prezantoi mundësitë e trajnimeve që ofrohen për ta nga kjo kompani. Përgjegjësi...

Shkëmbime të bukura letrare dhe kulturore në Vjenë

Nga Besim Xhelili/Vjenë Nga përvoja e mirë e shkëmbimeve dhe përafrimeve kulturore mes popujve dhe shteteve, nën moton “Të rizbulojmë të përbashkëtat”, viti 2018 u...

Djaloshi shqiptar Diar Aliu si yll shkëlqeu në Zagreb, “Europian Guitar Festival Collaborative”

Diari fitoi çmimin e parë në Athinë, poashtu me çmimin e parë u shpërbly edhe në Festivalin e Kitarës në Pejë në vitin 2017....

“Skena e muzikës serioze shqiptare” vazhdon, të shtunën dhe të dielën sjellë koncerte (VIDEO)

Manifestimi “Skena e muzikës serioze shqiptare” vazhdon me aktivitete. Dje në Qendrën për Kulturë të Tetovës realizoi koncertin me ansamblin e muzikës bashkëkohore “Sonoris”,...

FOTO/“Jeronim de Rada” nga Çerkezi dhe “Dituria” nga Likova vendet e para në garat...

Shkollat fillore komunale “Jeronim de Rada” nga Çerkezi i Kumanovës dhe “Dituria” nga Likova sërish morën çmime në garat rajonale të artit muzior në...

AKTORJA NGA KOSOVA NË FESTIVALIN “THE ONE” TË NEW YORKUT

Prej datës 23 deri në 29 prill në New York zhvillohet festivali “The One”, një platformë në të cilën interpretues të ndryshëm dhe krijues...

Gëzim Muçolli: Leja për lexim

Nuk e di pse po ju ngucin e po ju qortojnë për punë librash. Nuk dojnë njerëzit me i këqyrë punët e veta. Ani po...

Prezantohet autori shqiptar i tetë romaneve në gjuhën suedeze

Në Pallatin e Literaturës në Gothenburg të Suedisë u mbajt një tubim kulturor, në të cilin u përuruan tetë romane në gjuhën suedeze të...