VIDEO/ Aktori i madh Robert Ndrenika shpërthen ndaj Mirela Kumbaros: Ne nuk jemi skllevër

Sot artistët shqiptarë kanë kundërshtuar me forcë amendimet e bëra për ligjin ‘Për Artin dhe Kulturën’. Aktori i madh shqiptar Robert Ndrenika dhe shumë artistë...

Krasniqi vjen me shfaqjen “Pa Mure”

Në emisionin “Mirëmëngjesi Kosovë” në RTK, jetë Teuta Krasniqi – balerinë dhe koreografe, foli për premierën e baletit “Pa mure”, e cila do të...

Piktoret shqiptare me ekspozitë në qytetin gjerman

Kjo ekpozitë u realizua nën vëmendjen e piktorit gjerman Marco Huning Adhuruesit gjermanë të artit kanë mundësi të njihen me Shqipërinë, përmes pikturave të dy...

SKËNDERBEU, PERSONALITETI I PAKONTESTUESHËM DHE PËRMASA E TIJ MBARËKOMBËTARE E NDËRKOMBËTARE

Prof.dr Vebi BEXHETI Viti në të cilin sapo kemi hyrë na erdhi me jubileun e 550 vjetorit të vdekjes së heroit kombëtar, Gjergj Kastriotit- Skënderbeut....

Shembet ura historike 300-Vjeçare Orgockës në Kolonjë

Reshjet e dy ditëve të fundit kane shembur plotësisht urën e Orgockës në Kolonjë duke i hequr listës së trashëgimisë kulturore një objekt 300...

Psicho, absurdi ekzistencial i një personazhi triller

Shqyrtim i psikës së personazhit te “Psycho” e Ilir Muharremit Nga Albert Vataj Shqyrtim i psikës së personazhit te “Psycho” e Ilir Muharremit është e themelta e shtjellimit të një vepre, kur kryekëput...

Ekspozita “Një copëz shtëpie”, me piktura në COD

“Një copëz shtëpie” titullohet ekspozita që u çel në COD me punime të artistes Melita Çekani. Ceremonia u zhvillua në Bibliotekën e Kryeministrisë, me...

Rolet si aktor dhe zhvendosja në Kanada, kush ishte djali i Tinka Kurtit

Zef Kurti ishte djali i vetëm i aktores së mirënjohur Tinka Kurti. Për arsye që nuk dihen, ai ka mbajtur një profil të ulët...

SHQIPTAR LINDESH, S’BËHESH ME ZOR

Sermet Sulejmani  A ka më të neveritshme sa t'i krahasosh këto lëvizjet tona (në Maqedoni) me lëvizjen Vetëvendosje në Kosovë?! Unë s'kam parë asnjë të...

“Moj e mira te pojata” (VIDEO)

Rok grupi kosovar MAK u formua në vitin 1973 dhe si grup ka funksionuar deri në vitin 1978. Gjashtë anëtarët e këtij grupi ishin Haki...