Pulla e parë postare me Skënderbeun u shfaq më 1913

Studiuesi dhe koleksionisti Hysen Dizdari paraqiti përpara publikut në qytetin e Shkodrës librin e tij album ”Gjergj Kastrioti-Skënderbeu në pullat shqiptare, 1913- 2017”. Libri është...

Intervistë me Myftiu e Tetovës Pro.dr. Qani Nesini me rastin e Muajit të Ramazanit/VIDEO

Me rastin e muajit të shenjtë të Ramazanit, në një intervistë televizive ka folur Myftiu i Tetovës, prof.dr. Qani Nesini. Ai në këtë intervistë ka...

MERAKU PËR VALLEN

Me këtë poezi mora pjesë në “Takimet Poetike të Sharrit” Nazmi Beqiri MERAKU PËR VALLEN Jetën se krijova unë Por e jetova denjësisht Në shumë kaptina Gjatë rrugëtimit Putha bre Herë jetën...

Senatori francez i caktuar për ndarjen e kufijve: Ne e copëtuam Shqipërinë dhe sabotuam...

Paul-Henri-Benjamin d’Estournelles de Constant, ishte Senator francez, Nobelist i Paqes (1909), Sekretar i Caktimit të Kufijve mes Shqipërisë e Malit të Zi (1879-1880) i...

Reagon kumanovari: Na bënë padrejtësi me Ansamblin Shtetëror, kërkojmë përfshirje

Valon Mehmeti/Kumanovë Une si anetar i ansamblit te kengeve dhe valleve “ Bajram Shabani”- Kumanove, mund te them lirisht, qe ansambli jone, eshte nje nder...

Studiuesit në konferencë ndërkombëtare për rregullat e pikësimit

Instituti i Gjuhësisë dhe i Letërsisë, pranë Akademisë së Studimeve Albanologjike, organizoi më 30 maj 2018 në mjediset e Akademisë së Shkencave Konferencën ndërkombëtare...

Albert Heta, folës dhe panelist në Forumin për Kulturë Evropiane

Albert Heta, Drejtor Artistik i Stacion – Qendra për Art Bashkëkohor Prishtinë dhe Drejtor Ekzekutiv i Rrjetit të Institucioneve të Pavarura të Artit dhe...

Intervistë me Muzemil ef. Osmani, shefi i kabinetit të kreut të BFIM-së

Me rastin e muajit të shenjtë të Ramazanit, në një intervistë televizive është rrëfyer shefi i kabinetit të Reisul ulemasë Muzemil ef. Osmani. Ai në...

Doli nga shtypi ”Thesari Kombëtar…” vëllimi 9

OPINIONE TË CILAT NDODHEN NË THESARIN 9:  Kujtim Mateli: Shoqata e Shkrimtarëve dhe Artistëve Shqiptarë “Papa Klementi XI Albani” në Suedi, rrezaton fuqishëm në...

Intervista me dekanin e Fakultetit të Shkencave Islame, Dr.Shaban Sulejmani

Dekani i fakultetit te shkencave Islame ne Shkup, dr. Shaban Sulejmani ne intervisten me rastin e muajit te shenjte te Ramazanit flet per perkushtimin...