Kthimi në vete

Ragip SYLAJ Po kthehem nga sëmundina E nga ëndrra e çmendur për lirinë Po kthehem nga mundimtorja Në këngën e etjes për dashurinë Po kthehem nga honet e mallkimit Ku...

Aktori Bill Cosby, regjisori Roman Polanski përjashtohen nga Akademia e Çmimeve Oskar

Akademia e Çmimeve prestigjioze Oskar njoftoi dje se do të përjashtojë yllin e televizionit Bill Cosby, i shpallur fajtor për abuzim seksual, dhe regjisorin...

Të martën vjen premiera e filmit mbi zemrën e kaltër të Evropës

Premiera e filmit Blue Heart, filmi i cili dokumenton betejën për të shpëtuar “Zemrën e kaltër të Evropës”, do të shfaqet në Kino ABC...

Regjisori Fisnik Maxhuni me film në Festivalin e Kanës

Irani verior. Një djalë i ri i pajisur me motoçikletë është në kërkim të një guri mitik që do ta sjellë lumturinë në jetën...

Suksesi ka vetëm një emër, “Jahja Kemal” qendra e arsimit cilësor dhe modern

Kolegji “Jahja Kemal" si Qendër edukativo arsimore private në Maqedoni është e njohur që për sa vite që ekziston ka ofruar arsim cilësor për...

Ndrenika: Më merr frika, se mos më ndërpresin pensionin!

Nga Valeria Dedaj Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit Kombëtar nis mbledhjen e firmave, që TK dhe TKE të shpallet Monument Kulture. Ata shprehen, se artistëve...

Veprat e 10 artistëve shqiptarë ekspozohen në Itali

Nga Valeria Dedaj Kuratori Adrian Paci prezanton në Milano artistët bashkëkohorë shqiptarë me ekspozitën “Ex Gratia”. Ai rrëfen se si lindi ky rrugëtim nga “Art...

Hapet konkurs për ekspozitë për nder të 140 vjetorit të Lidhjes së Prizrenit

Në nder të 140 vjetorit të Lidhjes së Prizrenit shpallet konkurs për ekspozit në mbështetjen e të gjithë artistëve mbarëkombëtarë të cilët mund të...

Eugent Bushpepa dhe Eleni Foureira bashkohen në Eurovizion

Edhe pak ditë na ndajnë nga spektakli i shumëpërfolur i Eurovizionit në të cilin përfaqësuesi ynë Eugent Bushpepa pritet të shkëlqejë me performancën e...

“Teatri”/ Rober Ndrenika: Kam frikë se mos më presin pensionin!

Një grup aktorësh, vijojnë të kundërshtojnë prishjen e Teatrit Kombëtar dhe ndërtimin e një të riu. Në protestë janë shfaqur shumë më pak aktorë....