Festivali Ndërkombëtar i Teatrove, “Prishtina Theater International Festival” – thirrje për aplikim

Festivali Ndërkombëtar i Teatrove PTIF (Prishtina Theater International Festival), shpall të hapur thirrjen për aplikim për të gjitha kompanitë teatrore të interesuara për të...

Shqipëria së shpejti një “shesh” xhirimi për filmat e Hollywood?!

Industria e filmit shqiptar po nis të lulëzojë dhe të konsiderohet plotësisht e tillë, në kushtet e formësimit të tregut, rritjes së prodhimit dhe...

“Gorillat që s’i pamë” i Veton Surroit më i lexuari gjatë vitit 2017

Libri i shkrimtarit dhe publicistit Veton Surroi “Gorillat që s’i pamë” është libri më i kërkuar në Kosovë gjatë vitit 2017. Pas librit “Gorillat që...

Zhduket djali i artistes nga Maqedonia, policia gjermane në kërkim (FOTO)

Djali i aktores maqedonase Elizabeta Kochovska e cila jeton dhe punon në Gjermani është zhdukur. Policia gjermane është në kërkim të informatave. Policia e Kölnit...

Festivali Ndërkombëtar i Teatrove, “Prishtina Theater International Festival” – thirrje për aplikim

Festivali Ndërkombëtar i Teatrove PTIF (Prishtina Theater International Festival), shpall të hapur thirrjen për aplikim për të gjitha kompanitë teatrore të interesuara për të...

Pse në programet festive për Vitin e Ri në Kosovë munguan artistët nga Shqipëria?

Skender Karaçica/ Padrejtësitë historike ndaj kombit shqiptar dhe grabitja e trojeve tona nga fqinjët sllavë,na krijuan kufinjë shqiptaro-shqiptaro që është një rast i veçantë në...

Blerim dhe Ariana Grubi na mirëpresin në shtëpinë e tyre me një koncert

Blerim dhe Ariana kanë sjellë një tjetër shfaqje koncertale 'Koncert si në kohën e Mozartit'. Një mbrëmje ku artistët Blerim dhe Ariana Grubi të...

Pesë misteret e pikturave të famshme të Leonardo da Vinçit (Foto)

Çfarë misteresh të tjera ka fshehur ky mjeshtër legjendar në veprat e tij? Bright Side ju ofron mundësinë për të zbuluar botën e mrekullueshme të artistit...

Teatri Kombëtar çel sezonin me komedinë shqiptare “Vdiq mbreti, rroftë mbreti”

“Vdiq mbreti, rroftë mbreti” vepra e shkruar nga Ferdinand Hysi me regji nga Elma Doresi vjen e para në skenën e Teatrit Kombëtar për...

Libri “Zjarr dhe tërbim”: Tony Blair sinjalizoi Donald Trumpin, se spiunët britanikë po e...

Ish Kryeministri britanik, Tony Blair ka paralajmëruar bashkëpunëtorët e presidentit amerikan, Donald Trump, mbi faktin që agjentët e Londrës kanë spiunuar ekipin e ish-mandatit,...