Në Vjenë mbahet “Mbrëmje e Letërsisë shqiptare në Diasporë”

Të pranishmit i përshëndeti Arno Riedel, ish-ambasador i Austrisë në Shqipëri dhe Kryetar i Shoqatës së Miqësisë Austri-Shqipëri, aktualisht funksionar i lartë në Ministrinë...

Të shtunën promovohet libri “Themelimi i Universitetit të Tetovës”

Të shtunën më 28 prill në ora 18:00, nga “ABSM Ausbildungs- und Beratungsstelle” dhe Lidhja Shqiptare në Botë, do të zhvillohet ceremonia e promovimit...

Dita Botërore e Vallëzimit, “Ilirida” sjellë festivalin e parë folklorik për fëmijë (FOTO)

Me rastin e Ditës Botërore të Vallëzimit – 29 prillit, Ansambli i këngëve dhe Valleve “Ilirida” në Shkup do të sjellë festivalin e parë...

Artisti: Mozaiku im i radhës për Shën Terezën (FOTO)

Nga Valeria Dedaj Skulptori Gëzim Hidri rrëfen lidhjen e tij me gdhendjen e gurit. Ai dëshiron, që çdo sekondë të jetës së tij ta shpenzojë...

DERA IME – OXHAKU

NGA KALOSH ÇELIKU   (Protestë në Shtëpinë Publike)   Imzot, më diferencuan neokomunistët Dashuri që bëjnë me Ebu Xhehlin E, përhapin SIDËN në Shtëpinë Publike.   Përditë dezinfektohem nga Virusi Verë të kuqe...

Nxënësit e SHF “Goce Dellçev” vizituan Komunën e Gostivarit

Nxënësit e klasës së katërt, paralelet në gjuhën maqedonase, pranë Shkollës Fillore Komunale “Goce Dellçev” - Gostivar, të shoqëruar nga mësueset e tyre, ishin...

Kompania Ecolog International e hapur për trajnimin e absolventëve të Universitetit të Tetovës

Kompania prestigjioze me renome ndërkombëtare Ecolog International, para absolventëve të Universitetit të Tetovës prezantoi mundësitë e trajnimeve që ofrohen për ta nga kjo kompani. Përgjegjësi...

Shkëmbime të bukura letrare dhe kulturore në Vjenë

Nga Besim Xhelili/Vjenë Nga përvoja e mirë e shkëmbimeve dhe përafrimeve kulturore mes popujve dhe shteteve, nën moton “Të rizbulojmë të përbashkëtat”, viti 2018 u...

Djaloshi shqiptar Diar Aliu si yll shkëlqeu në Zagreb, “Europian Guitar Festival Collaborative”

Diari fitoi çmimin e parë në Athinë, poashtu me çmimin e parë u shpërbly edhe në Festivalin e Kitarës në Pejë në vitin 2017....

“Skena e muzikës serioze shqiptare” vazhdon, të shtunën dhe të dielën sjellë koncerte (VIDEO)

Manifestimi “Skena e muzikës serioze shqiptare” vazhdon me aktivitete. Dje në Qendrën për Kulturë të Tetovës realizoi koncertin me ansamblin e muzikës bashkëkohore “Sonoris”,...