Vetëm tre nxënës shqiptarë regjistrohen në shkollën e mesme të muzikës në Shkup

Shkup, 13 tetor – Kultura dhe arti është një ndër elementet më të rëndësishme për zhvillimin dhe promovimin e një kombi në arenën ndërkombëtare....

Të martën pritet të hapet teatri shqiptar

Teatri Shqiptar i Shkupit nisi të ndërtohet në vitin 2013. Punët ndërtimore përfunduan vitin e kaluar por ende nuk është hapur zyrtarisht. Për të...

Sekretari Aziri hapi koncertin tematik dedikuar grupit “Trio Zajazi”

Sekretari shtetëror në Ministrinë e Kulturës të Republikës së Maqedonisë së Veriut, z.Valmir Aziri hapi koncertin tematik-premierë dedikuar grupit “Trio Zajazi”, epokën e së...

Halimi: Botimeve shqiptare në Maqedoninë e Veriut ju mungon vlerësimi institucional

Shkrimtarëve shqiptarë në Maqedoninë e Veriut ju mungon mirënjohja institucionale për punën e tyre vjetore në letërsi. Kështu publicisti dhe shkrimtari Shkëlzen Halimi e...

Në UT u mbajt Kongresi IV Ndërkombëtar i Materialeve dhe Polimerëve

Universiteti i Tetovës, ishte nikoqir i Kongresit të IV Ndërkombëtar të Materialeve dhe Polimerëve. Ky kongres u zhvillua në bashkëpunim me Universitetin “Çanakale Onsekiz...

Botohet libri më i ri i Bajram Kosumit “Letërsia nga burgu”

Ka dalë nga shtypi libri më i ri i Bajram Kosumit Letërsia nga burgu/kapitull më vete në letërsinë shqipe (botim i përpunuar), në...

Aktori i mirënjohur shqiptar Çun Lajçi – në Tetovë mirëpritet nga Rektori Prof. Dr....

Aktori i mirënjohur shqiptar, Çun Lajçi, sot në Tetovë përderisa në sheshin e qytetit, përkatësisht para ambienteve të Fakultetit të Arteve të UT-së, ishte...

Çun Lajçi flet me Skenderbeun në Sheshin e Shkupit

Çun Lajçi Ky shitës kujtimësh e andrrash Mos e ladro shpejt dorkun plak, se nuk je i zoti me ia shtërgua fulqitë me dërsgojcë, nese merr...

Ndëroi jetë gruaja nga Kumanova që dhuroi “qystek” 2 metërsh për Universitetin e Tetovës

Për vdekjen e bashkëshortes së veprimtarit të madh të cështjes kombëtare, Vaid Saiti (ndërroi jetë para pak ditësh), ka shkruar edhe ish drejtori i...

“Shkollë letrare në vete”, kështu u cilësua poezia kumanovare në Korçë të Shqipërisë

Gzim Islami/INA Të premten më 25 shtator në Korçë të Shqipërisë, pranë Fakultetit të Edukimit dhe Filologjisë të Universitetit “Fan Noli”, në bashkëpunim me Klubin...