Homazhe për Mjeshtrin e Madh Rexhep Çeliku sot në Muzeun Historik Kombëtar

Homazhet për Mjeshtrin e Madh të skenës Rexhep Çeliku do të zhvillohen sot në Muzeun Historik Kombëtar nga ora 11:00 - 13:00.  Më pas, ai do...

ITSHKSH mirëpret miratimin e Ligjit të ri për përdorimin e gjuhëve

Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore dhe Kulturore të Shqiptarëve në Shkup, mirëpret miratimin e Ligjit të ri për përdorimin e gjuhëve, i cili e avancon...

Profesori tetovar i gjuhës: Gjuha shqipe është zirtare!

Nuri Bexheti apo siç njihet edhe si zhbiruesi sot gjatë debatit për gjuhën shqipe më një televizion në Kosovë ka thënë se sot gjuha...

Ndërron jetë ikona e valles shqiptare Rexhep Çeliku, para katër ditësh u pagëzua “Nderi...

Katër ditë pasi u nderua nga presidenti Meta me titullin e lartë “Nderi i Kombit”, valltari simbol i Ansamblit Popullor të Këngëve dhe Valleve,...

“Dimri është stinë e vështirë për dashnorët!”, ja letrat e dashurisë së Agollit për...

E bija Dritëro Agollit ka publikuar disa nga letrat e dashurisë që shkrimtari i njohur ia dedikonte bashkëshortes së tij Sadijes. Ato i përkasin periudhës...

Gerina Mullaj, një shkrimtare që po vjen

” Po vajzat e zgjuara , ekzistojne jane shkrimtare ”   Shkruar nga :Josiba Osmani   Gerina Mullaj eshte nje shkrimtare e re per nga mosha , se...

Ismail Kadare, vlerësohet me çmim në Itali

Shkrimtari Ismail Kadare merr një tjetër çmim, kësaj radhe në Itali. Në Udineze, Kadare u vlerësua me motivacionin si rapsod i dashuruar, por dhe kritik...

Në Zagreb të Kroacisë shënohet 550 vjetori i vdekjes së Skënderbeut

Në organizim të Këshillit të Pakicës Kombëtare Shqiptare të qytetit të Zagrebit dhe Shoqatës Shqiptaro-Kroate, me mbështetjen e Ambasadës së Repblikës së Shqiperisë dhe...

‘Shqiptari?! I gëzuar, kërcen, ecën me shpatë, bujar…Por neglizhon të vërë pasuri’

Gazeta e Perandorisë franceze, “Journal de l’Empire”, ka botuar, të dielën e 24 korrikut 1808, në faqen n°2, veprën e arbëreshit Angelo Masci (Ëngjëll Mashit)...

Skulptura guri pa çiment

Skulptura në bashkëpunim me natyrën Devin Devine është artisti i cili kriojn një lloj arti me gurë të thatë. Këto skulptura dhe tiparet e...