Në New York, Gala Koncert për nder të Nexhmije Pagarushës

Mbrëmje e organizuar dhe e ideuar nga fotografi i njohur shqiptar Fadil Berisha Me rastin e 17 shkurtit, 10 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës,...

UNT dhe Universiteti i Tiranës nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi

Universiteti “Nënë Tereza” në Shkup dhe Universiteti i Tiranës do të bashkëpunojnë ngushtë në fushën akademike dhe kërkimin shkencor. Rektori i Universitetit të Tiranës,...

U mbajt në Tetovë edicioni i dytë i Manifestimit Letrar Ndërkombëtar “Shtigje poetike’’

Tetovë, 22 mars – Shoqata për kulturë dhe art “Tradita”, përkatësisht Klubi letrar “Metafora”, më 21 mars – Ditën Botërore të Poezisë e organizoi...

Skandali i radhës me titujt shkencor, ja si kapet profesori që ka punime shkencore...

Ditën e shtunë, pedagogu i Departamentit të Bioteknologjisë, Gledjan Caka, i denoncuar nga ish-pedagogu i Shkencave të Natyrës Sokol Abazi për vjedhje të 3...

Festivali “A-FestFilmRozafa” në edicionin e 9-të, në garë 173 filma nga e gjithë bota

Festivali i filmit ndërkombëtar “A-FestFilmRozafa 2018” do të realizohet në qytetin e Shkodrës nga data 16 -23 maj. Festivali në edicionin e nëntë sjell...

Senatori francez i caktuar për ndarjen e kufijve: Ne e copëtuam Shqipërinë dhe sabotuam...

Paul-Henri-Benjamin d’Estournelles de Constant, ishte Senator francez, Nobelist i Paqes (1909), Sekretar i Caktimit të Kufijve mes Shqipërisë e Malit të Zi (1879-1880) i...

Era Istrefi tregon se a do të flasë shqip në mes të Rusisë

Këngëtarja Era Istrefi e ka konfirmuar pjesëmarrjen në ceremoninë përmbyllëse të Botërorit në Rusi. Në linjë direkte nga Presidenca e Shqipërisë krah z. Ilir Metës...

Vdiq shqiptari i famshëm i Hollivudit

Nga Beqir SINA/INA Stan Dragoti artisti i njohur me origjinë shqiptare u shua në moshën 86 vjeçare në Los Angelos – Kalifornia. Stan Dragotit, njihet nga...

Pse u vra Isa Boletini

Më 1935 KOS, Qeveria e M. Jugosllave dhe Klubi Kulturor serb në themelim do të bëjnë një rekapitullim lidhur me personalitet shqiptare, se cili...

U prezantua libri i Ambasadorit James W. Pardew: “Paqebërsit” – Udhëheqja Amerikane dhe Fundi...

Nga Beqir SINA - New York City Video :   https://www.youtube.com/watch?v=6g7mcvhAwzs NEW YORK : Të martën në mbrëmje, në njërën prej mjediseve të Konsullatës së Përgjithshme të Kosovës,...
error: Ku kontent eshte i mbrojtur!