Mehmet Kraja zgjidhet kryetar i Akademisë së Shkencave të Kosovës

Akademiku Mehmet Kraja është zgjedhur kryetar i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës. Zgjedhja e tij në krye të ASHAK-ut është bërë në...

Bexheti: UEJL me rritje prej 24 për qind të studentëve

Universiteti i Evropës Juglindore (UEJL) sivjet ka rritje të studentëve të pranuar për 15 për qind, ndërsa duke llogaritur edhe vitin paraprak kjo rritje...

Hapet festivali “Ditët e Komedisë” në Kumanovë

Festivali i 22-të Ndërkombëtar “Ditët e Komedisë” u hap në Qendrën Kulturore Trajko Prokopiev në Kumanovë me shfaqjen “Të huaj” të Teatrit Dramaturgjik të...

NOBELI për letërsi, ja çfarë thotë kritiku letrar gjerman për Kadarenë

Më 10 tetor 2019 do të shpallen fituesit e Çmimeve Nobel në Letërsi, për vitet 2018 dhe 2019 – kësaj herë do të ketë...

Muharrem Qena: Teatri për mua ishte dhe mbeti dashuria ime e madhe

Intervistë e botuar në revistën “Fjala” më 1 janar 1982 : “Për teatrin dhe për shumë gjëra të tjera” Me Muharrem Qenën bisedoi Abdyl Bunjaku I bindur...

Shpërthen poeti strugan për ikjen masive të popullit shqiptar?

Xheladin Muça E NDJEJ SE PO BEHET KEQ Jam keq shoku im Që nga hapat e para Në muzgun gri Trishtimi im ngeci në kujtesë Ankthi m’i varrosi gëzimet E lojërat...

Filozofia e mjerë shqiptare në Maqedoni: Më mirë pak se aspak

Shkëlzen Halimi Dyshimi permanent ndaj shqiptarëve ishte një lloj lajtmotivi që përshkonte tërë administratën shtetërore dhe të gjitha nivelet ku, sa për sy e faqe,...

Tonisti maqedonas shkak i anulimit të shfaqjes në Teatrin e Kumanovës!

Mbrëmë tonisti maqedon refuzoi të kryej obligimin e tij profesional me fjalët "NUK LËSHOJ MË MUZIKË PER SHFAQJET SHQIPE, NUK PAGUHEM PËR TO". Musa Isufi I...

Ndërron jetë artisti strugan Gafurr Rexhepi,ja si e kujton profesori Sabaudin Zhuta

Nga Sabaudin Zhuta Jeta si një ëndërr e brishtë dhe një ndarje e trishtë…! Lamtumir koleg dhe miku im Gafurr REXHEPI ! – … “Se jeta ndarje...

“Artisti” shqiptar i partisë që u shndërrua në palaço

NOTI I SERVILËVE NË UJËRAT E PUSHTETEVE Shkëlzen Halimi Ishte një fakt i pamohueshëm: çdo hallkë e shoqërisë shqiptare kishte dalë jashtë normalitetit. Akoma nuk ishte...