Hajdutët e thesareve nëndetare bastisin Shqipërinë

Studiuesit e huaj konstatojnë se Shqipëria ka humbur shumë pasusi të arkeologjisë nënujore. Buxheti i vogël për arkeologjinë tregon se kjo trashëgimi nuk është...

Baba ne ikëm

Poezi e shkruar nga Petrit Ruka. Baba, ne ikëm, shtëpinë e braktisëm… Një kohë arixhinjsh jeton gjithë bota, Dhe foton tënde nga muret e zbritëm, Si dryn një...

Mbahet akademi përkujtimore për aktorin mitrovicas, Blerim Peci

Familjarë, miq, aktorë e ish-bashkëpunëtorë e kanë përkujtuar artistin Blerim Peci, në njëvjetorin e ndarjes nga jeta. Në Akademinë Përkujtimore të organizuar nën patronazhin e...

39 vjetori i ndarjes së Nobelit për Nënë Terezën

Sot kur në të gjithë botën bëhet fushatë për 365 ditë të Drejta të Njeriut, bëhen 39 vjet që kur Nënë Tereza ka marrë...

Kastriot Abdyli me shfaqjen “As andej, as këndej” mbërtheu realitetin kumanovar

“As andej, as këndej” është tituli i shfaqjes së vënë në skenë nga regjisori Kastriot Abdyli të premtën në mbrëmje në Teatrin e Kumanovës...

“Të gjithë e duan Agim Krajkën” mbledh artistët në skenë

Teatri Kombëtar i Operës, Baletit dhe Ansamblit Popullor sollën mbrëmë në skenë koncertin “Të gjithë e duan Agim Krajkën”. Koncerti në nder të mjeshtrit...

Lipa: Do ta përfaqësoj Kosovën dhe Britaninë në Grammy

Këngëtarja kosovaro-britanike, Dua Lipa ka treguar për Billboard sa krenare është me faktin që ka marrë dy nominime për Grammy Awards. “Është nominimi më i...

Stefanovski:Tuajat janë edhe anglishtja e Shekspirit edhe shqipja e Frashërit

Mbesa ime, Të shkruaj letër në orët e para pas lindjes tënde, para Kërshëndellave, në prag të Vitit të Ri, në ditët e shkurtëra të...

Kryengritje në Kumanovë, nuk kërcet pushka, por flet arti

     Nga Xhenis Sulimani/ Kush, nëse jo artisti, të jep shpirtin e rebelit?! Ku, nëse jo në teatër, merr inspirimin për ndryshim?! Shfaqja "As andej,...

Shuhet albanologu francez Christian Gut, kishte në duar “Zylon” e Agollit

Pak ditë më parë, miku i shqipes dhe shqiptarëve, albanologu dhe përkthyesi Christian Gut ndërroi jetë. Në ditët e fundit të kësaj jete, prof....
error: Ku kontent eshte i mbrojtur!