30 aforizma nga Woody Allen

Allan Stewart Konigsberg, i njohur si Woody Allen, është një nga aktorët, skenaristët dhe regjisorët më të njohur të historisë së kinematografisë.Karrierën e nis...

VEPËR ME INTERES PËR HISTORIOGRAFINË BASHKËKOHORE SHQIPTARE

(Qerim Lita: “Shqiptarët përballë pushtuesve”, botoi Sh.b. Konica press, Shkup, 2020) Shtëpia Botuese “Konica press”, ditë më parë botoi librin më të ri “Shqiptarët përballë...

DRAMË MBI MANIPULIMIN NË EMËR TË KODEVE KANUNORE

(Avni Halim: PUS (dramë), botoi “Konica press”, Shkup, 2020) Një nga penat më të mira të letërsisë shqiptare që krijohet në Maqedoni, Avni Halimi, së...

Shkëlzen Halimi boton vëllimin me tregim Mona Liza (FOTO)

Shkrimtari, Shkëlzen Halimi, së fundi na vjen edhe me një botim të ri, përkatësisht me vëllimin e tregimeve të titulluar MONA LIZA. Autori që moti...

Nana e mërgimtarit

Shkruan: Artina Hamitaga Du me ja lshu ni kasete, nashta ju sun e duroni po s’kam çka me ju ba se asht’ ni kange e...

Studiuesja Kocaqi: Shqiptarët kontribuuan në krijimin e shtetit grek

Studiuesja Elena Kocaqi sjell një studim për “Shqipërinë dhe fuqitë e mëdha 1878-1918”. Ajo ndalet tek fuqitë që ndikuan negativisht në interesat e shqiptareve,...

Ndërroi jetë legjenda e vallës Shqiptare nga Karadaku Xhemajl Stançiqi

Të hënën me 22 qershor 2020 në orët e pasditës në QKUK në Prishtinë, ka ndërruar jetë legjenda e vallës Shqiptare nga...

Shtyhet ceremonia e ndarjes së shpërblimeve “Globi i Artë”

Ceremonia e përvitshme e ndarjes së shpërblimeve kinematografike, “Globi i Artë”, të cilat i ndanë Shoqata e Gazetarëve të Huaj, zakonisht mbahet në javën...

“Fara e flliqt”, projekti i ri me të cilin do të qeshni

"Fara e flliqt” quhet projekti i ri që të sjellë diçka të re, por tejet komike për ju. Fragmente të ndryshme, ironi, humor, fjalor tjetër,...

Poeti korçar Skender Rusi, nderohet me çmimin e parë

Klubi i Shkrimtarëve “Jehona e Karadakut” nga Kumanova, në teren të hapur në amfiteatrin e Gjimnazit “Ismet Jashari” në Likovë, organizoi edicionin e 28-të...