SOPRANOJA BESA LLUGIQI ME ROL KRYESOR NË OPERËN “LA TRAVIARA” NË BULLGARI

Solo këngëtarja e njohur kosovare me famë ndërkombëtare dhe njëherazi sopranoja Besa Llugiqi, vazhdon të ngjitet në skenat më prestigjioze botërore, pas një pushimi...

Kadare, ndër dhjetë autorët e rekomanduar nga gazeta angleze

Revista angleze “Calvert Journal” ka botuar listën e dhjetë shkrimtarëve që rekomandohen për tu lexuar e që vijnë nga Ballkani. Me ndarjen e Jugosllavisë,...

“DokuFesti” për të ardhmen pezull

Derisa “DokuFesti”i vjetshëm projektonte të ardhmen, i sivjetmi trajton të ardhmen e mbetur pezull. Prandaj, kërkon që të reflektohet për të dhe mbi çështjet...

Bajram e Qerim Haxhiu një jetë për çështjen kombëtare shqiptare

Familja Haxhiu është një nga familjet e vjetra lushnjare. Sigurisht që sapo dëgjon këtë mbiemër të vjen së pari në mendje emri i një...

Rikard Ljrarja dhe Tinka Kurti, dy aktorët e jashtëzakonshëm shkodranë

Besoj se nuk ka shqiptar që nuk ka parë të paktën një film në të cilin, në rol kryesor a dytësor, të jetë edhe...

A mos vjen nga Shqipëria? Eni vjen pej Çamërie, me këto milëra fjalë e...

Vargje, ku përshkruhen madhërishëm krahinat e të gjitha trojeve shqiptare. Kësaj here sjellim vargje të shkëputura nga “Bagëti e Bujqësi” e Naim Frashërit. Dellëndyshe bukuroshe, që...

Kelly Miller: “Fushëbeteja e Ballkanit është pikërisht qendra e historisë së botës”

“Shqiptarët pasardhës të racave pellazgjike, që e banonin vendin, që para se grekët të ndërtonin Athinën e tyre… Ata ekzistonin qysh më parë se...

Poezi Kushtuar Atdheut – Nga Naim Frasheri

Poezi kushtuar Atdheut,nga Rilindasi Naim Frasheri Atdheu O Atdhe! Më je i dashur sa më s’ka Më je nënë, më je motër, më je vlla. Nga ç’ka rrotull...

Sulejman Vokshi – Hero i Popullit në Kosovë

Pasi osmanllinjtë e zunë në pabesi udhëheqësin ushtarak të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, Sulejman Vokshin, e dënuan me vdekje në litar. Kryetari i gjyqit ushtarak...

U shfaq filmi gjerman “Das Krimi Duell-Der Perfekte Mord”, luan edhe aktori shqiptar Ilir...

Mbrëmë në televizionin gjerman SAT1 në Prime-Time nga ora 20:15 u shfaq filmi dokumentar i quajtur “Das Krimi Duell-Der Perfekte Mord” me regji të...
error: Ku kontent eshte i mbrojtur!