Vdes regjisori i njohur Bekim Lumi

Ka vdekur regjisori i njohur kosovar Bekim Lumi. Lajmin e ka konfirmuar në rrjetin social edhe dramaturgu kosovar, Jeton Neziraj. “Rest In Peace, Bekim Lumi”,...

Producentët nga Turqia filmojnë historinë e “jetimit të luftës së Kosovës”

Në Kosovë kanë nisur xhirimet e filmit “Shpata prej druri”, i cili fokusohet në historinë e “jetimit Hajdar”, babai i të cilit është zhdukur...

Vdes këngëtari i njohur kroat, Oliver Dragojeviq

Sot në moshën 70 vjeçare ka vdekur këngëtari i njohur kroat Oliver Dragojevic. Ai ka qenë një nga këngëtarët më të njohur në ish-...

Në Tetovë mbahet festivali “Ditët e ëmbla të Tetovës”

Shoqata e bletarëve “Qyteti i bletëve” dje dhe sot në qytetin e Tetovës e organizoi Festivalin e mjaltit nën moton “Ditët e ëmbla të...

Gjeografija letrare

Si shkruanin paraardhësit Gjeografija letrare Mitrush Kuteli Botuar më 1944 Në periudhën përpara Prillit gjeografija e lëvizjes kulturore përfshinte, përveç Tiranës edhe Shkodrës, qytetin e Korçës. Gjirokastra kish patur...

Kush ishte NORA E KELMENDIT?

Nora lindi ne fillim te shekullit XVII ne Tamare te Kelmendit.u rrit plot shendet ne ajrin e paster te maleve, ne aromen e luleve...

‘DokuFest’ mbërrin në Tiranë. Projeksione filmash në Liqenin Artificial

“Ngjarja më e rëndësishme në botën e filmit me rreze ndërkombëtare, është në nderin tim si ministre, por edhe në emër të qeverisë ta...

Guljem Radoja në protestë për teatrin: Unë qytetari që sfidoj qeverinë, ja ku më...

Nga Anila Dedaj Ditën e djeshme agorja e Teatrit Kombëtar kishte një entuziazëm shpresëdhënës. Mosdekretimi i ligjit nuk ishte e vetmja arsye. Prania e artistit...

“Reflektimi” tema e sivjetme e Dokufestit

Sot është prezantuar programi i edicionit të 17-të të festivalit DOKUFEST, i cili do të mbahet nga 3-11 gusht 2018 në Prizren, njofton Klan...

“O Margjela e malësisë, thuja kangve të çobanisë” (VIDEO)

Moj margjel mori malsore ku po shkon me at kosore ku po shkon moj tuj vrapue a po me pret o vash dhe mue bashkë të shkojmë me...
error: Ku kontent eshte i mbrojtur!