Gjilanasi, me sukseset prej aktori në Kanada

Liridon Rashiti është personazhi i cili e hapi emisionin Jeta në KTV këtë të diel.Ai me profesion është aktor.Sot jeton në Montreal.Edhe pse në...

“Vdekja e Dantonit”, shfaqja më e mirë në FMT 2018 (VIDEO)

Shfaqja teatrore “Vdekja e Dantonit”, në regji të Dino Mustafiç, e Teatrit Shqiptar të Shkupit, është shpallur “shfaqja më e mirë” në Festivalin Mbarëkombëtar...

Braktisja e “Nanës”, drama nga Ulqini që përloti publikun shqiptar

Teatri “Teuta” sjell dramën e Arlinda Morinës në arTurbinë. Prishja e ekuilibrit nënë-bir nga gruaja e djalit, vjen me një koncept regjisorial të arrirë...

​Promovohen dy libra të autores Afërdita Xheladini Aliu

Ditë më parë në Qendrën Informative Kulturore (QIK) të Qytetit të Shkupit, shkrimtarja Afërdita Xheladini Aliu bëri promovimin e dy librave të saj të...

Rrugëtimi i suksesshëm i filmit “Nëntori i ftohtë” Lexo me shume: http://rtv21.tv/rrugetimi-i-suksesshem-i-filmit-nentori-i-ftohte/...

Pas festivalit “San Sebastian” në Spanjë, filmi rrugëton në Zvicër “Nëntori i ftohtë” është dhënë premierë botërore në festivalin ndërkombëtar të filmit “San Sebastian” në...

Filmat e viteve 1978-1982 në emergjencë restaurimi

Ishin vitet ‘50 kur në Shqipëri filluan të prodhoheshin filma nga Kinostudioja “Shqipëria e re”. Pikërisht këto prodhime filmike do të bëheshin baza, ku...

Lufta që ndryshoi historinë dhe roli i Ilirëve në të!

Përballja mes Jul Cezarit dhe Pompeit në Iliri. Përse ilirët ruajtën një pozicion thuajse asnjanës? Cilat janë zbulimet e fundit në Orik që hedhin poshtë...

Shqiptarët dhe Qendra Wilson

Muaji shtator i këtij viti shënoi 50-vjetorin e themelimit të Qendrës së Studimeve Woodrow Wilson në Washington, që njëkohësisht, duke u bazuar në një...

Braktisja e “Nanës”, drama nga Ulqini që përloti publikun shqiptar

Teatri “Teuta” sjell dramën e Arlinda Morinës në arTurbinë. Prishja e ekuilibrit nënë-bir nga gruaja e djalit, vjen me një koncept regjisorial të arrirë...

Kur vajton e këndon violina e Shkelzen Dolit…

Në Gjakovë prezantuan veprat më të bukura nga krijuesit ndër vite Ansambli “Shkelzen Doli” në Gjakovë po vazhdon rrugëtimin me koncerte të cilat kanë në...