OKB do të hetojë sulmet në Arabinë Saudite

Ekspertët e OKB-së janë dërguar në Arabinë Saudite, ku do të udhëheqin një hetim ndërkombëtar për sulmet e fundit mbi objektet e naftës. “Ekspertët e...

Presidenti Trump emëroi këshilltarin për Siguri Kombëtare

Presidenti amerikan, Donald Trump ka emëruar Robert C. O’Brien, në pozitën e Këshilltarit për Siguri Kombëtare. “Kam punuar për kohë të gjatë me Robertin....

Spanja përsërit zgjedhjet parlamentare më 10 nëntor

Spanja do të mbajë zgjedhjet e përsëritura parlamentare më 10 nëntor, ka thënë ministri në detyrë i Spanjës, Pedro Sanchez të martën pasi dështoi...

Zëvendësuesi i John Bolton, Trump shpall pesë emrat e kandidatëve

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, më 17 shtator, shpalli pesë emra si zëvendësues të mundshëm, për pozitën e lirë të këshilltarit të...

Von der Leyen e mbron idenë e “Mënyrës Evropiane të Jetesës”

Presidentja e zgjedhur e Komisionit Evropian, Urusla von del Leyen, e mbrojti vendimin e saj për të emëruar në mesin e anëtarëve të rinj...

Shefi i NATO-s shpreh shqetësim nga sulmet në Arabinë Saudite

Udhëheqësi i aleancës ushtarake të NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se është jashtëzakonisht i shqetësuar nga përshkallëzimi i tensioneve, pas sulmeve në fundjavë mbi objektet...

Shtëpia e Bardhë nuk e përjashton mundësinë e një takimi mes Trump dhe Rohan

Shtëpia e Bardhë nuk e përjashtoi mundësinë e një takimi ndërmjet presidentit amerikan, Donald Trump dhe homologut të tij iranian, Hassan Rohani, edhe pasi...

Mbërrijnë në Turqi raketat e blera nga Rusia

Turqia ka njoftuar se ka pranuar dërgesat e të gjitha komponentëve të baterisë së dytë, për sistemin e mbrojtjes ajrore S-400, që Ankaraja ka...

Kina lëshon pe në luftën ekonomike me SHBA-në

Kina ka bërë një hap të madh për të rregulluar marrëdhëniet tregtare me Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Qeveria kineze ka hequr taksat për...

Turqia goditet nga dy tërmete të fuqishëm

Mëngjesin e së shtunës Turqia qendrore është goditur nga dy tërmete të fuqishme. Fillimisht është regjistruar një tërmet me magnitudë 4.9 në orën 08:00, epiqendra...