Bota ndali dritat për një orë

Mbrëmë, më 24 mars, janë ndalur dritat në Kullën Eiffel në Paris, Orën e Londrës ‘Big Ben’, Sheshin e Kuq në Moskë dhe shumë...

Bëhuni gati: Po vjen fundi i mbretërimit nga Facebook dhe Google!?

Nga Fareed Zakaria Kur të kthejmë kokën pas në 2017-ën, mund ta shohim si momentin e fundit të besimit të pakushtëzuar tek industria teknologjike. Zbulimet...

Vdes polici që shkëmbeu veten në sulmin terrorist në Francë

Autoritetet franceze kanë thënë sot se polici që ka shkëmbyer veten për një peng, ka vdekur nga plagët e marra në një sulm terrorist...

​Afrika po ndahet në dy pjesë (Video)

Afrika lindore po ndahet nga pjesa tjetër e kontinentit në kuadër të një ngjarjeje gjeologjike, e cila për një milion vjet mund ta linte...

Norvegjia ndalon përdorimin e burkas në shkolla dhe universitete

Qeveria e Norvegjisë i kërkoi sot parlamentit të miratojë një urdhërndalimi kombëtar kundër përdorimit të burkave në të gjitha ambjentet e arsimit, duke filluar...

Katalonjë, shpërthen dhuna pas burgosjes së ish-udhëheqësve separatistë

Protestues të shumtë në rajonin spanjoll të Katalonjës janë përplasur me policinë, pasi Gjykata Supreme përshkallëzoi veprimet ligjore kundër separatistëve. Gjykata Supreme spanjolle vendosi se...

“Vdesin” mediat e pavarura në Turqi, drejt shitjes pranë qeverisë edhe grupi i madh...

Grupi më i madh i medias turke tha të enjten se është në bisedime me një grup biznesi pranë Presidentit Rexhep Tajip Erdogan për...

Dorëhiqet avokati i presidentit Donald Trump

Në Shtetet e Bashkuara, avokati kryesor që përfaqëson Presidenti Trump në hetimin që po zhvillohet nga Prokurori Special lidhur me ndërhyrjen ruse në zgjedhjet...

Trump nënshkruan sanksione të reja ndaj Kinës

Presidenti amerikan, Donald Trump ka nënshkruar një dokument, që i hap rrugën tarifave të reja me vlerën e 60 miliardë dollarëve ndaj importeve kineze,...

“Putin do ta përdorë Botërorin si Hitleri Olimpiadën”, vijojnë akuzat drejt Moskës

Vazhdon lufta e ftohtë mes Londrës dhe Moskës për helmimin e agjentit të dyfishtë rus Sergei Skripal së bashku me të bijën e tij...