Shqipëria e Maqedonia e Veriut me pikë ndërkufitare “One Stop Shop”

Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut kanë rënë dakord për ngritjen e një pike ndërkufitare “One Stop Shop” për lehtësimin e lëvizjes së mallrave dhe...

“Berlini e Parisi do bien dakord për t’i dhënë dritën jeshile Shkupit e Tiranës”

Eksperti gjerman për Politikat e Demokratizimit në Berlin, Bodo Ëeber thotë se Berlini dhe Parisi do të bien dakord për ti dhënë dritën jeshile,...

Çfarë porosie për Zgjerimin jep emërimi i hungarezit Trocsanyi, si Komisioner

Veton Surroi Von der Leyen, me apo pa qëllim, i ka evituar deri tash përgjigjet në pyetjet se a mund t’i promovojë në Ballkan vlerat...

Kryetari Arifi siguronë Abetaren mbarëkombëtare për të gjithë filloristët e komunës së Preshevës (Foto)

Vullneti për të siguruar tekstet shkollore në gjuhën shqipe për nxënësit shqiptarë të Luginës së Preshevës nga i pari i Komunës së Preshevës Shqiprim...

Kurz: Austria mbështet çdo marrëveshje Kosovë-Serbi, përfshirë edhe korrigjimin e kufirit

Kancelari austriak, njëherësh lideri i Partisë Popullore, Sebastian Kurz, ka thënë se Vjena zyrtare do të mbështesë çfarëdo marrëveshje që arrihet midis Kosovës dhe...

Paga më të larta në administratë deri në 15%

Qeveria serbe ka miratuar vendimin për rritjen e pagave në sektorin publik prej një mesatare nga 8 deri në 15%, ka deklaruar sot kryeministrja...

Ministria për Pakicat në Mal të Zi: Shqiptarët përdorin gjuhën dhe alfabetin e tyre

Me Kushtetutën e Malit të Zi dhe me Ligjin Mbi të Drejtat dhe Liritë e Popujve Pakicë përfaqësuesve të popujve pakicë është dhënë e...

BIA zbulon një sasi armësh në Peçenë të Preshevës

Anëtarët e BIA-s në një shtëpi në fshatin Peçenë të komunës së Preshevës, zbuluan armë të fshehura, të cilat sipas tyre, datojnë nga periudha...

Hahn: Shkupi dhe Tirana meritojnë hapjen e negociatave me BE-në

Komisioneri i zgjerimit të BE Johannes Hahn, tha se Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria meritojnë hapjen e negociatave të pranimit në Bashkimin Evropian. Hahn...

Salihu fillon lobimin për shqiptarët në Medvegjë

Kryesuesi i koalicionit “Të gjithë për Medvegjën”, Muharrem Salihu ka filluar aktivitetet e tij politike për çështjen e shqiptarëve dhe zhvillimit të Medvegjës. Ai...