Në Shtëpinë e Kuturës ”Abdulla Krashnica” në Preshevë ,do të jetë Ansambli i Valleve...

Të hënën më datën 24.09.2018, në ora 19:00 në Shtëpinë e Kulturës ” Abdulla Krashnica”në Preshevë do të jetë Ansambli i Valleve Folklorike nga...

Kroacia kërcënon Malin e Zi për një anije 85 vjeçare

Mali i Zi dhe Kroacia kanë zgjidhur pothuajse të gjitha dallimet e tyre më shumë se dy dekada pas luftës, me përjashtim të çështjes...

“Ulqinakët janë themeluesit e Flotës Detare Shqiptare”

Pjesë nga shkrimi ”Shqiptarët e Malit të Zi, apelojnë mbi detin e trazuar të Evropës”, të botuar në bulevardnews Nga Zyhni Beqiraj Emigrimi shqiptarëve Në kushtet e...

Instrumentalizimi i ҁёshtjes sё Luginёs sё Preshevёs

Nga Dr. Islam LAUKA Nё konferencёn e sotme pёr shtyp dhe nё shkrimin e djeshёm, “Korrigjimi paqёsor i kufirit ndёrmjet Kosovёs dhe Serbisё”, Presidenti Hashim...

Stankoviq kërkon përkthyes për tekstet shkollore shqipe në Luginë të Preshevës, zgjedhjet në interes

Kryetari i Trupit Koordinues për komunat Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë Zoran Stankoviç u prit në takim nga kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar Shukri Ymeri...

Mustafa: Gjysma e Preshevës dhe Bujanocit ngelen në Serbi, Tërnoci shkon me Kosovën

Kryeredaktori i revistës “SHENJA”, Latif Mustafa me harta tregoi se gjysma e Preshevës dhe Bujanoci ngelen në Serbi. “Në të gjitha rrethanat e mundshme, të...

Përpjekje për tensione ndëretnike në Bujanoc, me fjalën “shiptari” fillon fyerja

Në seancën e pestë të kuvendit komunal të komunës së Bujanocit, u bënë përpjekje që të nxiten tensionet ndëretnike në mes të serbëve dhe...

Arifi: Shantazhet, propagandat dhe të gjitha mjetet anticivilizuese ndaj meje janë një sakrificë që...

Letër e hapur e kryetarit të komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi: Dashamirës, Në intervale ditore pranoj letra brengosje nga ju, lidhur me propagandat dhe konspiracionet e...

Maqedonia, Kosova dhe Bosnja, tri “çështjet thelbësore në rajon

Ambasadori amerikan në Beograd, Kyle Scott, tha të mërkurën se Shtetet e Bashkuara duan t'u japin Beogradit e Prishtinës hapësirën e duhur për të...

1 milion euro grabitje nga VIP-at në Greqi/ Kapet shqiptari, koka e grupit kriminal...

Një 59-vjeçar shqiptar është vënë në pranga nga policia greke, pasi akuzohet si koka e një grupi kriminal që mërehej me grabitje në banesa...