Ahmeti i çon “selame” Zaevit për Ligjin e gjuhëve?!

Lideri i BDI-së, Ali Ahmeti nuk do të ulet në tryezë negociatash me partnerin e tij qeveritar Zoran Zaevin për Ligjin e gjuhëve, bën...

Amerikani sulmon policin maqedonas në Prokurorinë e Shkupit

Një shtetas amerikan ka sulmuar dje një punonjës policie në korridorin e Prokurorisë së Përgjithshme në Shkup. Sipas njoftimit të policisë, punonjësi i policisë është...

Anulohet seanca gjyqësore për ish-ministrin e Gruevskit

Seanca gjyqësorë për rastin Toplik, në të cilin ish ministri i Transportit dhe Lidhjeve, Mile Janakievski akuzohet për tender të paligjshëm u anulua. Shkak...

Arrestohet shtetasi i Maqedonisë në Bosnjë, akuzohet për vrasje

Pjesëtarët e Njësitit të Policisë Kufitare në qytetin boshnjak Vishegrad, mbrëmë e kanë arrestuar N.B. (1974), shtetas i Republikës së Maqedonisë, pasi pas një...

Marsh për të drejtat e grave

Platforma për barazi gjinore dhe aktivistet për të drejta të grave sot me rastin e 8 Marsit do të mbajnë marsh për të drejtat...

Ministri Filipçe, asnjë post kryesor për shqiptarët

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe nuk pëlqen që të marrin poste shqiptarët. Kjo dëshmohet qartë se plot 4 muaj në Ministrinë e Shëndetësisë, asnjë...

Gazetari maqedonas nga Beogradi paralajmëron pranverë të përgjakshme në Maqedoni/VIDEO

Milenko Nedelkovski, gazetari që njihet për mbështetjen e fuqishme për ish-qeverinë e Nikolla Gruevski në një intervistë për televizionin serb RTS ka paralajmëruar trazira...

Njëherë gjuha shqipe, pastaj zgjidhja e problemeve tjera

Arsim Sinani nga Qendra për Studime Ndërkombëtare dhe Hulumtime Ballkanike vlerëson se ligji që rregullon përdorimin zyrtar të gjuhës shqipe, paraqet shtyllën kryesore të...

Komandant Baruti i’a tregon vendin kryeministrit Zaev 

Xhem Llamallari, i njohur si komandant Baruti ka reaguar pas dështimit të miratimit të ligjit për avansimin e gjuhës shqipe në Parlamentin e Maqedonisë,...

Më përjashtuan si mësues se ligjëroja historinë shqiptare

Historiani i njohur shqiptar nga Maqedonia, Eugen Shehu, i cili tani jeton në Zvicër, ka rrëfyer kohën kur është përjashtuar si mësues në kohën...