Ndihma sociale në Maqedoni nuk është rritur në 12.000 denarë

Me 06.03.2018, Irena Popova, përfaqësuese e VMRO-DPMNE, në konferencën për shtyp të mbajtur dha deklaratën në vazhdim të cilën e vlerësojmë si të vërtetë: Zoran...

Mickoski paralajmëron protesta masive në maj

Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristian Mickoski ka paralajmëruar se në muajin maj, partia që e drejton ai do të organizoj protesta masive. Ai poashtu ka thënë...

Paralajmërimi i Ziadin Selës për prokurorin famëkeq Lubomir Smilevski

Lideri i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela shumë herë kishte paralajmëruar se prokurori Lubomir Smilevski mund të jetë i dëmshëm për shqiptarët, njofton agjencia...

Komitët kanë një porosi për deputetët që votuan shqipen

Në ndeshjen e sotshme ndërmjet “Vardarit” dhe “Renovës” grupi i tifozëve “Komitët”  nëpërmjet një parrule, 44 deputetët maqedonas që kanë votuar Ligjin për përdorimin...

Komandant Hoxha ka dy fjalë për Talat Xhaferin

Xhezair Shaqiri Nuk dijm cilat janë prapavitë e politikanëve të cilat koordinohen jashtë kamerave por vendosshmëria e kryeparlamentarit të RM Talat Xhaferit dhe guximi i...

“Shqipëria e Madhe” rrezikon kokat e Gruevskit dhe Zaevit

Pas miratimit të Ligjit për Gjuhët, mediat greke i kanë kushtuar një artikull situatës së tensionuar politike në Maqedoni. Në këtë shkrim thuhet se...

Kujdes ku e parkoni veturën, hajnat ju përcjellin!

Kohëve të fundit, respektivisht në Tetovë dhe Gostivar, janë rishfaqur hajnat e veturave. Rastet e fundit të këtyre vjedhjeve janë regjistruar para shitoreve, në...

Ja sa do të kushtojë implementimi i Ligjit për Gjuhët

Zbatimi i Ligjit për përdorimin e gjuhëve do t’i kushtojë qytetarët së paku 106 milionë denarë. Në vitin e parë 260 mijë euro nga...

Ligji i gjuhëve, fuqizimi edhe pa firmën e Presidentit

Ligji për përdorimin e gjuhëve do të mund të hyjë në fuqi edhe pa nënshkrimin e Presidentit Gjorge Ivanov. Ekspertët vlerësojnë se me nënshkrimin...

Angellov tregon ‘fytyrën’ e vërtet

VMRO-DPMNE dhe Nikolla Gruevski të nisin një iniciativë për referendum mbi Ligjin për gjuhët, dhe ta dërgojnë në Kuvendin e Maqedonisë, kërkoi ish-deputeti I...